Gigant elektroniczny Intel potwierdził swoją decyzję o redukcji stanowisk pracy, jakie stworzone zostały na całym świecie, a program zwolnień rozpocznie się już w przyszłym tygodniu.
Zwolnionych ma zostać 15% całej globalnej załogi Intela, która liczy obecnie ponad 100 000 osób, a redukcja dotknie też osoby zatrudnione w Irlandii. Obecnie wskazuje się zakład w Lexlip, czyli w okręgu dublińskim, jednak nie ujawniono do tej pory informacji, jakiej części załogi dotyczyć będą zwolnienia.
Nie wiadomo również, czy osoby zatrudnione w zakładzie Intela w Kildare objęte zostaną zwolnieniami grupowymi, a ta informacja pojawić się ma w późniejszym terminie.
Obecnie wiadomo, że osoby, którym wręczone zostaną wypowiedzenia, otrzymają pomoc w zakresie poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia, ale i zaproponowany zostanie im pakiet dobrowolnych odejść. Część z pracowników będzie mogła skorzystać również z „rozszerzonego pakietu emerytalnego”, co zabezpiecza ich na takie sytuacje – podaje Intel.
Podczas prezentacji wyników finansowych za II kwartał tego roku Intel poinformował, że do końca 2025 roku wprowadzić musi oszczędności na kwotę do 10 mld $, więc niezbędne są też cięcia w zatrudnieniu. Dokonany zostanie także przegląd wszystkich procesów technologicznych, planuje się wprowadzić usprawnienia produkcji, ale dokonany będzie także przegląd i poddane ocenie projekty, które są obecnie realizowane.
Dyrektor generalny firmy Intel Pat Gelsinger powiedział:
– Planujemy osiągnąć 10 miliardów dolarów oszczędności kosztów w 2025 roku, co oznacza redukcję zatrudnienia o około 15 000 stanowisk, czyli 15% naszej siły roboczej. Większość tych działań zostanie ukończona do końca tego roku. Nasze przychody nie wzrosły zgodnie z oczekiwaniami – i jeszcze nie skorzystaliśmy w pełni z potężnych trendów, takich jak AI. Nasze koszty są zbyt wysokie, nasze marże są zbyt niskie. Nasze roczne przychody w 2020 r. były o około 24 mld USD wyższe niż w roku ubiegłym, a mimo to nasza obecna siła robocza jest obecnie o 10% większa niż wtedy. Jest wiele powodów, ale nie jest to zrównoważona droga naprzód.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Fot. CC BY-SA 3.0 Khlnmusa