Zmienił się rząd. Kto stracił stanowisko?
Nowy premier po odebraniu nominacji od prezydenta Michaela D. Higginsa udał się do Dáil, gdzie zaplanowano specjalne posiedzenie parlamentu, a te jednocześnie udzielono wotum zaufania dla nowego gabinetu.
Jak powiedział w swojej mowie inauguracyjnej taoiseach Leo Varadkar, rząd pod jego przywództwem „zrobi wszystko, co trzeba”, żeby zająć się najpilniejszymi sprawami, a priorytetem stało się rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego, ale i pilna walka z ubóstwem dzieci. Premier Varadkar poinformował również zmianach, jakich dokonał w gabinecie. Leo Varadkar podkreślił w swojej mowie, że przed rządem stanęło „wiele pilnych zadań” i należy je szybko rozwiązać, a stanie się w najbliższych latach. Rządowi nie braknie determinacji, aby zająć się wszystkimi sprawami, jakie dotyczą kraju i społeczeństwa, a jednym z ważniejszych zadań będzie też opanowanie inflacji oraz wzięcia w ryzy kryzysu kosztów utrzymania. Premier zapewnił również, że stworzona zostanie też w jego departamencie nowa jednostka, która zapewniać ma wszystkim dzieciom „najlepszy możliwy start w życiu”.
Micheál Martin jest obecnie wicepremierem i otrzymał tekę ministra spraw zagranicznych oraz obrony, zastępując na tej funkcji ministra Simona Coveneya, a ten jest odpowiedzialny za przedsiębiorczość.
Kolejną zmianą są przetasowania w Departamencie Finansów i Wydatków Publicznych oraz Reform, gdyż ministerstwami zamienili się Paschal Donohoe i Michael McGrath. W samym Departamencie Wydatków i Reform też zajdą pewne zmiany, gdyż zmieni się ono po decyzji nowego szefa rządu w Departament Wydatków oraz Reform i Reformy Narodowego Plany Rozwoju, a zwyczajową nazwą stanowiska ministra Donohoe stać się ma minister ds. realizacji krajowego planu rozwoju wydatków publicznych.
Minister Simon Harris pozostanie szefem resortu szkolnictwa wyższego, ale będzie też nadzorował Departament Sprawiedliwości, na który po urlopie macierzyńskim powróci minister Helen McEntee. Wcześniej mówiono, że zastępować ją będzie Heather Humphreys, ale ówczesny wicepremier i lider Fine Gael podjął ostatecznie inną decyzję. Minister Humphreys pozostaje więc ministrem ochrony socjalnej.
Ministrowie z Fianna Fáil również zachowują swoje stanowiska, bo Stephen Donnelly nadal kierować będzie służbą zdrowia, Darragh O’Brien budownictwem, a Charlie McConalogue, wciąż będzie ministrem rolnictwa.
Dotychczasowy Chief Whip rządu Jack Chambers zastąpił na stanowisku wiceminister transportu Hildegardę Naughton, która wskoczyła na to stanowisko i ustalać będzie harmonogram prac w Dáil Éireann oraz zarządzać rządowym programem legislacyjnym za pośrednictwem Izby. Rządowy Chief Whip śledzi postępy legislacyjne, współpracuje z departamentami i Biurem Prokuratora Generalnego, a na jego czele stanęła teraz adwokat Rossa Fanning.
Żadne zmiany nie zaszły w departamentach kierowanych przez trzeciego z koalicjantów, czyli Partię Zielonych, więc Eamon Ryan zachował tekę ministra środowiska i transportu, Catherine Murphy nadal kieruje kulturą oraz sztuką, a minister Roderic O’Gorman Departamentem ds. Dzieci, Młodzieży i Integracji. Pippa Hackett pozostała super wiceministrem w Departamencie Rolnictwa.
Krytycznie o nowym rządzie wypowiedziała się podczas posiedzenia Dáil liderka opozycji Mary Lou McDonald, a stwierdziła, że nie zaszły na szczytach władzy żadne zmiany i ponownie mamy zamianę pomiędzy Fine Gael a Fianna Fáil, co nie przyniesie państwu nic dobrego.
Bogdan Feręc
Photo Dáil Éireann