Zmienił się przekrój śmieci na ulicach

Jeszcze w roku ubiegłym najczęściej spotykanymi na ulicach śmieciami były plastikowe butelki po napojach, kubki po kawie i słomki, ale to zaczęło się zmieniać, kiedy wprowadzono zasady recyklingowe.
Jak ustalił Krajowy System Monitorowania Zanieczyszczeń Śmieciami, najczęściej znajdowanym śmieciem na irlandzkich ulicach są teraz niedopałki papierosów, co należy w jakiś sposób rozwiązać. W sprawie odezwał się już Departament Środowiska, który poinformował, że prowadzi kampanię informacyjną w tym zakresie, ale i pobrał od producentów papierosów kwotę 250 000 €, która w całości przekazana została na cele usuwania z ulic niedopałków papierosów.
To jednak kropla w morzu kosztów, jakie dotyczą sprzątania śmieci, bo na ten cel wydano w roku ubiegłym 111 mln €.
Dyrektor grupy lobbingowej „Forest” Simon Clarke powiedział, że śmiecenie nie jest dobrym świadectwem dla ludzi i to powinno się zmienić, a dodał:
– Uważamy, że palacze powinni zachowywać się bardziej odpowiedzialnie i, jeśli to możliwe, zabierać ze sobą niedopałki. Mam jednak pewną dozę współczucia dla palaczy, ponieważ w wielu miejscach nie ma śmietników, gdzie mogliby bezpiecznie pozbyć się niedopałków. Palacze muszą wziąć na siebie większą odpowiedzialność.
– Myślę, że musimy trochę zmienić zachowanie palaczy. Naturalną reakcją wielu palaczy jest upuszczenie niedopałka na ziemię i zgaszenie go nogą. Myślę, że edukacja jest konieczna, ale obawiam się, że palacze są teraz i tak prześladowani przez władze oraz rząd… Myślę, że niektórzy palacze mają tendencję do buntowania się. Myślą sobie: «Do diabła z tym».
Palacze w Irlandii stanowią obecnie znakomitą mniejszość społeczeństwa, choć z badania wynika, że odpowiadają za największą ilość ulicznych śmieci, co może skłaniać do pytania, czy tak jest w rzeczywistości? Jak się ocenia, w kraju regularnie papierosy palone są przez niecałe 15% społeczeństwa.
Bogdan Feręc
Źr. NewsTalk
Photo by Pawel Czerwinski on Unsplash