Zmieni się jakość wody w Irlandii?
Teoretycznie powinna, bo Parlament Europejski przyjąć ma nowe przepisy dotyczące jakości i standardów wody słodkiej, ale też o poprawie jakości wód śródlądowych.
Nowa unijna dyrektywa zmieni standardy oczyszczania wody słodkiej, więc będzie ona musiała być oczyszczana w taki sposób, by pozbyć się z niej mikrozanieczyszczeń, a już teraz mówi się o proponowanych przepisach, że będą najgłębiej od 30 lat reformować system dotyczący standaryzacji wody słodkiej. Do tego wszystkiego należy dołączyć zmiany, jakie wejść mają w zakresie oczyszczania ścieków komunalnych, więc ma się to dziać w takiej formie, aby woda po opuszczeniu oczyszczalni, nadawała się do bezpiecznego użycia.
Komisja Europejska zwraca uwagę, że większość, bo 92% mikrozanieczyszczeń pochodzi z produktów kosmetycznych i farmaceutycznych, a tych właśnie w nowych przepisach oczyszczalnie ścieków mają się pozbywać. KE zaproponowała, że zakłady, które używają komponentów zanieczyszczających wodę, ponosić będą za to odpowiedzialność, czyli nałożone zostaną na nie opłaty, które przekazywane mają być na rzecz poprawy jakości wody. Tym samym z produktów kosmetycznych, zniknąć mają mikrogranulki, ale z farmaceutyków substancje nierozpuszczalne, co w dłuższej perspektywie poprawi ogólny stan wód śródlądowych w Europie.
Inicjatorką przepisów jest eurodeputowana z Fine Gael Deirdre Clune, która w imieniu Europejskiej Partii Ludowej, ma nadzieję, że ustawa zostanie dzisiaj przyjęta przez Parlament Europejski. Posłanka wyjaśniła, że dyrektywa „zwiększy także dostępność i przejrzystość danych o zanieczyszczeniach”, nakładając na kraje w całej Europie obowiązek wzajemnego ostrzegania o zdarzeniach związanych z zanieczyszczeniami.
Zgodnie z jej wnioskiem do 2040 r. oczyszczalnie ścieków w całej Europie staną się też neutralne energetycznie.
Jeszcze dalej w zmianie przepisów dotyczących wody chce iść eurodeputowany z Irlandii Mick Wallace, członek Grupy Lewicy, a uważa, że prawo mogło być bardziej ambitne, choć ta zmiana jest pozytywna. Europoseł Wallace powiedział, że doda kolejny poziom do procesów uzdatniania wody i wywierać będzie znaczną presję na operatorów stacji uzdatniania wody.
Eurodeputowana Partii Zielonych Grace O’Sullivan, członkini Grupy Zielonych, również popiera nowe prawo, a powiedziała:
– Wiemy, że w całej Irlandii 30 miast nadal zanieczyszcza wodę surowymi ściekami. Oznacza to, że większy nacisk zostanie położony na zapewnienie, że wszystkie cieki wodne będą czyste i zdrowe do użytku publicznego. To dobra wiadomość dla Irlandii.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Gláuber Sampaio on Unsplash