Zmiany w zakwaterowaniu studentów
Minister szkolnictwa wyższego Simon Harris przedstawi dzisiaj gabinetowi nową politykę, która dotyczyć ma zakwaterowania studentów.
Ta natomiast zobowiązuje rząd do inwestycji w trzech obszarach – budowie mieszkań dla studentów na terenie kampusów, zmianie przeznaczenia pustych i opuszczonych nieruchomości oraz kontynuacji wsparcia dla właścicieli domów wynajmujących pokoje studentom.
Pierwsza faza polegać ma na uruchomieniu pozwoleń na budowę uzyskanych już przez uczelnie trzeciego stopnia, co obecnie wspiera on rozwój ok. 1000 łóżek studenckich na uniwersytetach Maynooth, University of Limerick i University of Galway, dysponując kwotą 61 milionów euro zatwierdzoną przez rząd.
Departament nawiąże teraz współpracę z UCD, które ma pozwolenie na budowę 1254 łóżek studenckich, Trinity College Dublin, które ma pozwolenie na 358 łóżek, oraz drugim etapem w DCU, które ma pozwolenie na 830 łóżek.
Jednak w zamian, za tę inwestycję odsetek łóżek finansowanych przez państwo musi być oferowany studentom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji po stawce niższej niż rynkowa. Na przykład, jeśli państwo finansuje 30% łóżek, łóżka te muszą być oferowane po obniżonej stawce studentom, których dochód gospodarstwa domowego jest niższy niż 100 000 euro. Jeśli państwo finansuje 100% łóżek, wszystkie łóżka muszą być oferowane studentom po obniżonej cenie.
Kolejnym etapem jest aktywizacja projektów zakwaterowania w regionach i zmniejszenie liczby studentów konkurujących z rodzinami o prywatne kwatery na wynajem. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez budowę akademików przy wsparciu finansowym państwa. Wiązałoby się to również z ponownym zagospodarowaniem pustych budynków. W tym zakresie może być udostępniona roczna dotacja w wysokości od 20 do 40 mln euro, aby pomóc uniwersytetom w zmianie przeznaczenia niezamieszkanych budynków.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Brooke Cagle on Unsplash