Zmiana podejścia do zakwaterowania uchodźców wojennych

Departament Szkolnictwa Wyższego potwierdził, że nie będzie już wykorzystywał domów studenckich do zakwaterowania uchodźców wojennych z Ukrainy w czasie semestru.

Ma to związek z planami jednego z kompleksów mieszkaniowych dla studentów w Sligo, który poinformował niedawno, że zamiast studentów, do stałego kwaterunku przyjmować będzie uchodźców.

Na tę zapowiedź zareagował minister ds. szkolnictwa wyższego Simon Harris, który wyraził swój zdecydowany sprzeciw w tej sprawie, a powiedział:

Zakwaterowanie dla studentów, które jest wymagane dla studentów, musi być wykorzystywane dla studentów. Czuję – i wiem, że minister O’Gorman podzielał ten pogląd – że ważne jest, aby zamiast scenariusza ad hoc, w którym każdy przypadek byłby rozpatrywany indywidualnie, zawarto umowę ramową, aby była jasność. Myślę, że przejrzystość jest bardzo mile widziana; mieszkania, które zostały zbudowane w celu zakwaterowania studentów, nie mogą być teraz wykorzystywane [do zakwaterowania uchodźców], chyba że były puste przez 12 miesięcy.

Postanowienie ministra wymusiło więc na władzach kompleksu mieszkalnego dla studentów w Sligo, aby zmieniły swoją poprzednią decyzję i mieszkaniom studenckim przywrócili dawną funkcję.

Minister Harris mówił dalej:

– Wszystkie łóżka, które zostały zapewnione [uchodźcom] na okres letni w zeszłym roku – zostaną zwrócone uniwersytetom i studentom przed rozpoczęciem roku akademickiego. Studenci są naprawdę chętni; uczelnia jest naprawdę chętna do zrobienia wszystkiego, co w jej mocy, aby pomóc ludziom w tym kryzysie humanitarnym, ale musi też istnieć pewien stopień zdrowego rozsądku w tym, jak to działa. Myślę, że nowy protokół stara się uzyskać w tym odpowiednią równowagę.

Między lutym 2022 a majem tego roku do Irlandii przyjechało 82 000 Ukraińców, a część z nich otrzymała mieszkania w akademikach.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Photo by Mark Stuckey on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: