Jak powiedział ekspert ds. zdrowia, żadna zmiana czasu nie jest dobra dla naszego organizmu, ponieważ wpływa na rytm dobowy, co może prowadzić do obniżenia lub zaburzeń nastroju.
W nocy z soboty na niedzielę przesuwaliśmy wskazówki zegarków o godzinę do tyłu, co oznacza, że można było spać dłużej, jednak wiele osób odczuwa z tego powodu niedogodności. Specjalista powiedział, że w krajach, które odeszły od zmian czasu, rzadziej notuje się w końcówce października i marca wzrost zmian nastroju, co może sugerować, że ma to związek z jednolitym czasem przez cały rok.
Tom Coleman powiedział:
– Zyskaliśmy godzinę w łóżku, ale tutaj straciliśmy godzinę światła dziennego każdego dnia przez miesiące zimowe. To może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.
Wykazano w licznych badaniach, że wiosenne przesunięcie zegarów do przodu skutkuje zwiększoną liczbą wypadków samochodowych i zawałów serca, natomiast przesunięcie zegarów do tyłu ma konsekwencje psychiczne.
Tom Coleman mówił dalej:
– Jeśli chodzi o to, przez co teraz przechodzimy, strata godziny, jak wpływa na nasze zdrowie psychiczne? Potrzebujemy pełnego spektrum światła dziennego przez cały dzień; ma ogromny wpływ na poziom serotoniny, co z kolei ma ogromny wpływ na nasz nastrój – poprawia nastrój. Z badań wiemy, że choroby takie jak sezonowe zaburzenie afektywne, czyli zaburzenie nastroju, są znacznie częstsze i pojawiają się, gdy zegary się cofają.
Bez dostępu do światła słonecznego zaburzenia nastroju stają się coraz częstsze, chociaż Coleman zauważył, że istnieją pewne sposoby na ciemne dni.
Tom Coleman radzi:
– Jedną z rzeczy, które mogą zrobić, jest zaopatrzenie się w coś, co nazywa się lampą SAD. W rzeczywistości jest to bardzo jasna lampa o pełnym spektrum światła, przypominająca iPada. Po prostu podłączamy ją, włączamy, a ona emituje bardzo mocne światło o pełnym spektrum, które, jak wykazano, poprawia nastrój.
Już 10 minut naświetlań taką lampą dziennie aktywuje receptory z tyłu siatkówki, pomagając mózgowi wiedzieć, kiedy wytworzyć melatoninę, hormon snu. Zdaniem Colemana istotne jest również wychodzenie na zewnątrz, aby mieć dostęp do nawet niewielkiej ilości światła słonecznego.
Tom Coleman konkluduje:
– Nawet jeśli w porze lunchu jest słabe światło, wychodzenie na 15–20 minut w tej porze, tyle ile naprawdę możesz włożyć w szybki spacer, będzie bardzo korzystne dla dostosowania ciała i mózgu. Nie tylko podczas snu wchodzimy w rytm dobowy – to nasz układ trawienny, nasz układ krążenia, to wszystkie układy w organizmie. Naprawdę musisz zainwestować w siebie, spróbować się dostosować i wrócić do swojego normalnego rytmu.
Kolejna zmiana czasu nastąpi 31 marca 2024 roku, a to wówczas przesuniemy wskazówki zegarków o godzinę do przodu.
Bogdan Feręc
Źr. NewsTalk
Photo by Yuris Alhumaydy on Unsplash