Zmiana czasu na letni
Żeby widniej było dłużej, spać będziemy krócej, czyli mamy kolejną zmianę czasu, gdyż opieszałość Unii Europejskiej w tej sprawie jest na tyle daleko posunięta, iż od kilku lat nie może się zdecydować, czy odejść od tej niepotrzebnej już uciążliwości.
Oznacza to, że tej nocy z soboty na niedzielę, wskazówki naszych zegarków trzeba będzie przesunąć z godziny 2:00 na 3:00, co będzie potwierdzeniem zmiany czasu na letni.
Tyle o samej zmianie czasu, chociaż trzeba o niej pamiętać, ale tylko w przypadku użytkowników analogowych, których jest coraz mniej. Zegary w telefonach, komputerach, laptopach i innych urządzeniach elektronicznych, przestawią się samoczynnie, więc nie trzeba się tym zajmować.
Doktor Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że „zmiana czasu najbardziej dotyka tych, którzy mają problemy ze snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy”.
Istotne jest, że część osób dosyć długo odczuwa zmiany czasu na letni i zimowy, a ponowne przystosowanie się do niego, i chodzi tu zaledwie o jedną godzinę, trwa czasami do 7 dni.
Są też osoby, które bezproblemowo przechodzą zmianę czasu, jednak to grupa niewielka w stosunku do całej populacji.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w XX wieku, a ich celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. ub. wieku. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu.
Wprowadzenie czasu letniego, tj. przesuwanie wskazówek zegarów o godzinę do przodu w okresie wiosenno-letnim, jako pierwszy proponował podobno Benjamin Franklin w XVIII wieku. Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności. Dlatego też czas letni określa się w języku angielskim, jako „czas oszczędzający światło dzienne”. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946 – 1949, 1957 – 1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.
Opr: Bogdan Feręc
Źr: PAP
Fot: Photo by Lukas Blazek on Unsplash