Zieloni chcą centrów wymiany
Partia Zielonych, którą wyborcy wyrzucili z irlandzkiego parlamentu, nie ustaje w ekologicznych pomysłach, jednak obecnie działa na polu lokalnym, więc zaproponowała utworzenie w Dublinie centrów wymiany rzeczy.
Zieloni dodają, że takie działają już np. w Kopenhadze, więc nie jest to autorski pomysł tego ugrupowania, ale z ich słów wynika, że ten pomysł się sprawdza. Chodzi o utworzenie miejsca, gdzie można by zostawić wszelkie przedmioty zbędne w domu, ale nadające się wciąż do użytku, by osoby takich potrzebujące, mogły je ponownie wykorzystać.
Pomysł przedstawiła radna Partii Zielonych z okręgu Dublin North Inner-City, a podkreślała, że pomoże to ograniczyć ilość śmieci na wysypiskach.
Radna Janet Horner:
– Centrum wymiany to miejsce, do którego możesz przyjść i przynieść zużyte meble, ubrania, a nawet sprzęt elektryczny w pewnych momentach, i zostawić je tam, aby inni ludzie mogli je wziąć, jeśli okażą się przydatne. W tej chwili nie jest to możliwe. Wiemy, że w całym Dublinie istnieje wiele, wiele różnych grup na Facebooku i różnych stron internetowych umożliwiających ludziom wymianę towarów – ale odbywa się to dość organicznie. Często ludzie dostarczają sobie nawzajem rzeczy do domów, aby je odebrać i odwieźć.
Radna podkreśla, że tego typu centra, nie będą wymagały dużych nakładów finansowych, więc władze miasta mogą je pokryć.
Radna Janet Horner:
– To zależy od poziomu lokalnego zaangażowania. W niektórych przypadkach może się okazać, że musi to być zarządzane przez personel, odpowiednika naszego obecnego centrum przyjmowania zwierząt, w innych przypadkach organizacja zyskuje ogromne poparcie lokalnej społeczności, i ludzie sami to organizują. To coś więcej niż tylko sklep. To kawiarnia lub ośrodek, do którego ludzie mogą przyjść i naprawić różne rzeczy, nawiązać kontakt, spotkać się, porozmawiać o tym, jak mogą lepiej wykorzystać swoje produkty i dobra, zanim je wymienią lub przekażą dalej.
Przedstawicielka Zielonych uznała również, że centra pomogą w ograniczeniu powstawania nielegalnych składowisk, a ujęła to słowami:
– Opublikowano kolejne wyniki badania Irish Businesses Against Litter, z których wynika, że północna część śródmieścia ma najwyższy wskaźnik wyrzucania śmieci i zaśmiecania w mieście. Dlatego jesteśmy bardzo świadomi – aż za bardzo – ilekroć zatrzymujemy się przed drzwiami wejściowymi w tej okolicy, zdajemy sobie sprawę z rozmiarów problemu z wysypywaniem śmieci w mieście. W pewnym sensie chodzi też o zmianę podejścia ludzi do śmieci, tak aby szukali sposobów na ich ponowne wykorzystanie, zanim je wyrzucą.
Bogdan Feręc
Źr. Newstalk
Photo by Darya Tryfanava on Unsplash