Zielona Wyspa stanie się winiarskim potentatem?

To prawdopodobne, bo jak się obecnie mówi, ocieplenie klimatu zmieniło też warunki pogodowe na wyspie, więc i winorośle czują się tu coraz lepiej.

Problemem dla Europy stał się zbyt gorący klimat, a ten nie służy winoroślom, więc zagraża plantacjom w znanych z produkcji wina regionach. Ocieplenie dało jednak impuls do rozwoju produkcji winiarskiej w Irlandii, gdzie warunki do prowadzenia plantacji są z roku na rok lepsze, a dobrym przykładem jest winnica w hrabstwie Wexford.

The Old Roots Vineyard powstała na 10 akrach i składa się z 11 000 winorośli. Część roślin zasadzona została ponad 10 lat temu, jednak ówcześnie było zbyt chłodno, aby uzyskiwać odpowiednie plony. Teraz klimat Irlandii zmienił się na tyle, iż pozwala sądzić, że winnice mogą stać się projektami bardzo opłacalnymi.

Stosunkowo łagodne zimy, a i coraz cieplejsza pora letnia dały efekt, więc winorośle czują się w kraju coraz lepiej. Najlepiej udają się obecnie w uprawie odmiany Cabarnet, Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Blanc, bo to one właśnie znalazły na wyspie dogodne dla siebie warunki.

Nawet specjaliści ds. winnic, jak profesor Keesa Van Leeuwena z Uniwersytetu w Bordeaux we Francji uważają, że jeszcze 20 lat temu, uprawa winorośli nie była w Irlandii możliwa na skalę przemysłową. Jednak przesuwające się na północ wyższe temperatury, wypierają z niektórych rejonów Europy winnice, a te można teraz zakładać w niegdyś zbyt chłodnym dla nich klimacie.

Winnica  Old Roots od kilku lat dostarcza produkowane przez siebie wino do wielu hoteli w kraju, a wydaje się, że takich małych winnic powstawać będzie w kraju coraz więcej. Nie mówi się jeszcze, że Irlandia w najbliższej przyszłości zostanie winiarskim zagłębiem, ale nie ma już obaw, iż winorośle nie nadają się do sadzenia na Zielonej Wyspie.

Są w Irlandii regiony, które okazują się obecnie prawie idealne do nasadzeń winorośli, a południowe stoki zapewniają odpowiednie nasłonecznienie. Bliskość morskiej bryzy też jest bardzo ważna, bo dostarcza wilgoć zawartą w powietrzu i składniki globowe.

To w połączeniu daje możliwość zakładania winnic, a w zderzeniu z ocieplającym się klimatem, nadzieję, że w Irlandii produkcja wina zacznie rozwijać się na szerszą skalę.

Winnice w Irlandii spotkać można także w hrabstwie Mayo, Wicklow, Cork, Waterford i Dublin, jednak najlepiej winorośle rozwijają się na południu wyspy.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Boudewijn Boer on Unsplash

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia ma nowego m
Chorzy i niepełnosp