Pracownia badania opinii publicznej Ireland Thinks przeprowadziła na zlecenie Migrant Rights Centre Ireland ankietę, z której wynika, że większość respondentów zgadza się z polityką rządu, którzy nie czyni przeszkód dla migrantów chcących zmienić swoje życie i przeprowadzić się do Irlandii.
Z sondażu można się dowiedzieć, że 64% jest zdania, iż Irlandia nadal powinna przyjmować imigrantów. 18% jest przeciwnego zdania i raczej krytycznie spogląda na chęć przeprowadzenia się na wyspę, aby poprawił się byt tych osób oraz ich rodzin.
Pojawiło się również pytanie o migrantów, którzy nie są w stanie potwierdzić swojej tożsamości, więc tu 25% stwierdza, iż powinno się takie osoby natychmiast odsyłać z kraju, a 69% uważa, iż powinni otrzymać szansę na potwierdzenie swojej tożsamości oraz dać im szansę legalizacji pobytu. W tym punkcie wskazano też na osoby, które w jakiś sposób się ukrywają, więc o ile przebywają na wyspie od dłuższego czasu i tu pracują, powinni mieć możliwość legalizacji pobytu.
Badanie przeprowadzone zostało na 1465 osobach, a 82% ankietowanych powiedziało, że o ile chodzi o zatrudnienie, to tutejsze firmy powinny mieć także możliwość zatrudniania osób spoza Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o sektory gospodarki, w których występują największe braki osobowe i trudno jest znaleźć pracowników. Dodawano, że taką możliwość powinny mieć osoby z poszukiwanymi na wyspie kwalifikacjami, co pozwoli na wzmocnienie kadrowe firm.
65% respondentów jest zdania, że w przypadku pracowników pożądanych, a niebędących obywatelami UE lub EOG, powinny one mieć możliwość, zabrania ze sobą członków najbliższej rodziny. Z tą opinią nie zgadza się 24% odpowiadających na to pytanie.
75% uważa, że osoby z zezwoleniami na pracę w Irlandii, powinny mieć równocześnie możliwość jej zmiany po 24 miesiącach, o ile będą tego chciały, a 21% jest odmiennego zdania i twierdzi, że ich pobyt w kraju wiąże się z konkretnym miejscem lub sektorem zatrudnienia.
Dla 88 proc. badanych uczciwą i odpowiednią opłatą za wydanie karty pobytu jest 100 €, więc obowiązująca obecnie w kwocie 300 € rocznie, powinna być zniesiona.
Kierownik ds. kampanii w Migrant Rights Centre Ireland Neil Burton powiedział:
– Kiedy ludzie przyjeżdżają do Irlandii w celach zarobkowych, stają w obliczu wielu wyzwań. Między innymi jest to rozłąka z rodziną przez długie lata, złe warunki pracy i wysoki poziom wyzysku. Na dodatek muszą płacić wysokie opłaty imigracyjne, przez co mają trudności z wiązaniem końca z końcem. Z tego sondażu wynika, że Irlandczycy lepiej niż ktokolwiek inny rozumieją wyzwania, z jakimi borykają się ludzie, którzy się tutaj przeprowadzają. Ludzie wyraźnie popierają postępowe zmiany w polityce, które mają na celu rozwiązanie ciągłych problemów, z jakimi borykają się osoby przeprowadzające się do Irlandii w poszukiwaniu lepszego życia.
Sprawę skomentowała też pochodząca z Indii Shiji Joseph, która pracuje w jednym ze stołecznych domów opieki, a stwierdziła:
– To pokrzepiające widzieć, że większość ludzi rozumie, jak trudno jest żyć bez rodziny i popiera zmiany. Bardzo boli mnie to, że nie mogę mieć tutaj ze sobą dzieci i męża.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Kristina Tripkovic on Unsplash