Zatrucia roślinami strączkowymi

Irlandzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (FSAI) poinformował o rosnącej ilości zatruć pokarmowych roślinami strączkowymi.

Do zatruć dochodzi w całej Europie, a głównie po spożyciu fasolki szparagowej i innych roślin strączkowych. FSAI dodaje, że nie należy unikać jedzenia roślin strączkowych, w tym fasolki szparagowej, soczewicy, zielonego groszku i groszku cukrowego, ponieważ to doskonałe źródła błonnika pokarmowego, białka, ale zawierają też duże ilości lektyn, które nawiasem mówiąc, wiążą węglowodany.

FSAI stwierdza, iż rośliny strączkowe przed spożyciem powinny być odpowiednio ugotowane, a wówczas staną się bezpieczne i nie występują w takich przypadkach zatrucia pokarmowe. Te zaś powodowane są najczęściej przez zbyt aktywne w roślinach strączkowych lektyny lub ich nadmierną ilość.

The Food Safety Authority of Ireland zaleca, aby podczas gotowania suszonych nasion fasoli, ściśle przestrzegać instrukcji, jaką na opakowaniu podaje producent. Jeśli natomiast ta nie została podana lub jest bardzo oszczędna w formie, należy suchą fasolę lub groch i inne nasiona roślin strączkowych namoczyć w zimnej wodzie przez minimum 12 godzin.

Następnie wodę należy wylać, nasiona opłukać i gotować w nowo nalanej wodzie do miękkości, ale przynajmniej przez 30 minut.

Rośliny strączkowe świeże należy przed gotowaniem umyć, a następnie poddać procesowi obróbki cieplnej przez minimum 10 minut.

Nic nie trzeba robić z fasolą i grochem w puszkach oraz słoikach, ponieważ te nadają się do jedzenia bez żadnego przygotowania. FSAI zaznaczyło jednak, że trzeba zwracać uwagę na instrukcję przygotowaną przez producenta, gdyż może on zalecać dodatkowe czynności.

Zarządzająca FSAI dr Pamela Byrne powiedziała:

–  W ciągu ostatnich kilku lat lektyny stały się potencjalną przyczyną chorób przenoszonych drogą pokarmową w wielu krajach UE. Może to mieć związek ze zwiększonym spożyciem surowych warzyw, gdyż niektórzy ludzie szukają diety opartej na roślinach. Chociaż rośliny strączkowe są pożywnym pokarmem, należy unikać spożywania ich na surowo lub niedogotowanych ze względu na zawartość lektyn. Nasilenie choroby zależy od rodzaju spożytej lektyny, jej ilości oraz indywidualnej wrażliwości na rodzaj lektyny.

FSAI zaapelowało jednocześnie o przestrzeganie tych zasad, a wydane ostrzeżenie traktować poważnie.

Bogdan Feręc

Źr. FSAI

Photo by Mats Hagwall on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Allegro gospodarczym
W minionym roku gło