Zasiłek dla bezrobotnych w zmienionej formie
Urzędnicy Departamentu Ochrony Socjalnej opracowują szczegóły dotyczące funkcjonowania nowego systemu zasiłków dla osób tracących pracę i dla osób bezrobotnych.
Zasiłek dla osób poszukujących pracy uzależniony miałby zostać od wynagrodzenia lub stanowił gwarancję dochodu podstawowego i byłby podstawą propozycji stopniowych świadczeń socjalnych. W Departamencie pojawiła się propozycja, aby zasiłek dla osób bezrobotnych, a wcześniej tracących zatrudnienie, wzorować na zasiłku pandemicznym, w którym obowiązywało kilka stawek Pandemic Unemployment Payment.
Oznacza to, że osoby tracące pracę, mogłyby otrzymać wyższe świadczenie dla poszukujących pracy, czyli wyższe, niż na poziomie 208 € tygodniowo, co pomoże uniknąć szoku finansowego z powodu utraty zatrudnienia.
System byłby też uzależniony od wcześniejszych zarobków, jednak wysokość zasiłku będzie stopniowo obniżana, by w konsekwencji zrównać się z podstawową stawką zasiłku dla poszukujących pracy.
Jak mówią urzędnicy Departamentu Ochrony Socjalnej, taki system pomoże w dostosowaniu się do nowych warunków, a jednocześnie, o ile osoba straci pracę na krótki okres, pomoże to w zachowaniu pewnego poziomu życia. Mówi się w propozycjach, iż najwyższa stawka zasiłku dla poszukujących pracy mogłaby wynosić w pierwszym okresie 350 €, a następnie w wyznaczonych okresach stopniowo będzie się zmniejszać. Ma być to też system, który stać się ma pobudzającym do poszukiwania pracy, ale być też system odzwierciedlającym wcześniej odprowadzone składki PRSI.
Propozycje krytycznie ocenia część opozycji, która uważa, że to system niesprawiedliwy i karać będzie poprzez niższy zasiłek osoby zarabiające przed utratą pracy mniej.
W kolejnych propozycjach czytamy, iż osoby przechodzące na wcześniejsze emerytury lub opiekunowie, mogliby podejmować pracę w niepełnym wymiarze godzin, co nie będzie wiązać się z utratą zasiłków, o ile nie przekroczą pewnego poziomu zarobków.
Takie modele opieki socjalnej działają w niektórych państwach europejskich i na nich miały wzorować się system irlandzki.
Bogdan Feręc
Źr: Independent