Zapowiada się zwiększenie kar za poważne przestępstwa
W Irlandii można spodziewać się przyspieszenia prac na zmianami w ustawodawstwie, które zaostrzą kary za niektóre przestępstwa, przede wszystkim te najcięższe, co proponowane było już wcześniej, jednak prace w tym zakresie zostały opóźnione.
Obecnie, co wynika z zapowiedzi przyszłego premiera, ma on położyć większy nacisk na resort sprawiedliwości, a to właśnie Simon Harris zastępował minister Helen McEntee na stanowisku ministra sprawiedliwości, gdy ta była na urlopie macierzyńskim. Harris rozpoczął szereg zmian prawnych, a miały one wpłynąć na podniesienie kar minimalnych za najcięższe przestępstwa. W swojej zapowiedzi zmian, jakimi kierować ma się gabinet, nowy premier położy nacisk na prawo i porządek oraz reformę systemu sprawiedliwości.
Zaproponował, aby minimalny wymiar kary za poważne przestępstwo wynosił w kraju 20 lat, bez możliwości ubiegania się w tym czasie o przedterminowe zwolnienie.
Simon Harris jako premier chciałby również zwiększyć finansowanie Gardy, ale i przyspieszyć proces wprowadzania kamer osobistych dla funkcjonariuszy. Do tego proponuje zwiększenie kar za przestępstwa z użyciem noża.
Wg premiera elekta powinny zmienić się także kary minimalne w przypadku skazanych na kary dożywocia, więc i granica, po której przekroczeniu osadzony mógłby starać się o złagodzenie kary, miałaby zostać podniesiona.
To wyraźny sygnał, iż Harris planuje głęboką interwencję w resorcie sprawiedliwości, co może spowodować, że minister McEntee zejdzie w nim na plan drugi, a przynajmniej zmuszona zostanie do ścisłego wykonywania poleceń nowego premiera. To z kolei może doprowadzić do pewnego rodzaju skonfliktowania się McEntee z Harrisem, a nawet opuszczenia przez nią stanowiska.
Tu właśnie zacznie się problem, gdyż w Fine Gael jest duża grupa zwolenników popierająca McEntee, ale i ministra przedsiębiorczości Simona Coveneya, który również w ugrupowaniu osunięty ma być w cień.
Takie zapowiedzi wskazują, iż możemy mieć do czynienia z dużymi zmianami w rządzie, a te wpływać będą na całą koalicję. Simon Harris na premiera wybrany ma być 9 kwietnia, a jego gabinet skupi się także na obniżaniu kosztów opieki nad dziećmi, ale i rozwinięciu form wsparcia dla opiekunów dzieci. Harris zaproponuje obniżenie kosztów edukacji i rozszerzenie programów dla studentów, którzy będą mogli korzystać z dodatkowych form zarobkowania.
Simon Harris priorytetowo traktować ma rolnictwo oraz zaproponuje jakieś formy wsparcia dla biznesu.
W pierwszych zapowiedziach nie ma jednak wzmianki o dostarczaniu większej ilości mieszkań, ani o walce z kryzysem kosztów utrzymania, co obecnie wskazuje, że nowy premier chce tworzyć państwo o wysokim stopniu uprawnień policyjno-prawnych.
Więcej o tym będzie można się dowiedzieć po Krajowej Konferencji Partyjnej Fine Gael, która odbędzie się w Galway.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Grant Durr on Unsplash