Zapalenia dziąseł – nitkowanie i szczotkowanie to za mało
Na Metropolitarnym Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Helsinkach prowadzone jest obecnie największe w Europie badanie nad paradontozą. Badanie wskazuje, że eliminacja bakterii zawartych w płytce nazębnej powinna być tak samo niezbędną częścią higieny jamy ustnej, jak szczotkowanie czy nitkowanie zębów.
Pierwsze wyniki trzyletnich badań dowodzą, że urządzenie Lumoral stworzone przez fińską firmę Koite Health zajmującą się technologiami mającymi zastosowanie w medycynie zmniejsza zapalenie dziąseł i znacznie poprawia higienę jamy ustnej. Urządzenie to usuwa płytkę nazębną z jamy ustnej.
Zapalenie przyzębia, zaawansowana infekcja wywołana przez bakterie, to choroba, która dotyka nawet 70% populacji państw zachodnich. Paradontoza jest szóstą najczęściej występującą chorobą na świecie, a zarazem może prowadzić do innych schorzeń, takich jak choroby układu krążenia i cukrzyca. Infekcje w jamie ustnej są głównie spowodowane przez nagromadzoną płytkę nazębną.
Zdrowe dziąsła u ponad połowy uczestników już po 3 miesiącach leczenia
Z badania wynika, że 54% (N=59) uczestników, którzy stosowali Lumoral, zostało wyleczonych z zapalenia dziąseł na podstawie wskaźnika BOP – było to 2,5 razy więcej niż w grupie kontrolnej, w której nie używano tego urządzenia. W grupie kontrolnej tylko 22% uczestników miało zdrowe dziąsła po upływie 3 miesięcy. Uczestnicy, którzy używali Lumoralu, mieli znacznie mniejszą ilość nagromadzonej płytki nazębnej, podczas gdy w grupie kontrolnej jej ilość się nie zmieniła.
– Poprzez szczotkowanie zębów możesz usunąć tylko połowę płytki nazębnej – nic dziwnego, że ubytki i zapalenie dziąseł należą do najczęstszych chorób na świecie. Jeśli chcemy poprawić wyniki zabiegów stomatologicznych, musimy skupić się na usuwaniu płytki nazębnej, która pozostaje na zębach także po ich wyszczotkowaniu – powiedział prof. Timo Sorsa z Wydziału Chorób Jamy Ustnej i Szczękowo-Twarzowych w Metropolia University of Applied Sciences.
– Nasza hipoteza okazała się słuszna. Ponieważ 95% chorób zębów jest wywoływanych przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej, jej regularne eliminowanie poprawia higienę zębów, a także zapobiega i leczy choroby zębów i dziąseł. Wyniki są wyjątkowe i dowodzą, że stosowanie Lumoralu podczas leczenia zapalenia dziąseł sprawia, że leczenie jest o wiele bardziej skuteczne niż dotychczas – wyjaśnił jeden z twórców urządzenia Lumoral, kardiochirurg dr Tommi Pätilä.
Bakterie trzeba usuwać także z miejsc, do których nie dociera szczoteczka
W periodontitis zapalenie dziąseł spowodowane przez płytkę nazębną i kamień uszkadza tkanki przyzębia, co następnie prowadzi do pogłębienia kieszonek dziąsłowych. W miarę postępu choroby infekcja powoduje utratę tkanek, a ostatecznie może doprowadzić do utraty jednego lub kilku zębów. Zapalenie przyzębia jest powszechne, gdyż cierpi na nie nawet połowa osób powyżej 50. roku życia.
Dbanie o higienę jamy ustnej jest ważne, ale w przypadku zaawansowanej infekcji kieszonki dziąsłowe muszą być regularnie oczyszczane przez specjalistę. Czyszczenie kieszonek dziąsłowych tradycyjnymi metodami może być jednak trudne, co prowadzi do tego, że kieszonki wypełnia więcej bakterii, powodując tym samym kolejne infekcje. – Zapalenie przyzębia często przez długi czas przebiega bezobjawowo. Niestety, ból jest często pierwszym motywatorem do podjęcia leczenia – powiedział prof. Timo Sorsa.
Z badań fińskich naukowców wynika, że 67% uczestników, którzy korzystali z urządzenia Lumoral, było w stanie zredukować liczbę głębokich kieszeni dziąsłowych o połowę w porównaniu z sytuacją wyjściową. U czterech uczestników udało się całkowicie zlikwidować głębokie kieszonki dziąsłowe. Wyniki te są znacznie lepsze niż u uczestników badania z grupy kontrolnej.
– Chcemy trwale poprawić higienę jamy ustnej w warunkach domowych. Wcześniej zaawansowane zapalenie dziąseł było leczone tylko u dentysty, gdzie kolejki są długie, a leczenie może być kosztowne. Używanie urządzenia Lumoral w połączeniu z właściwym leczeniem u specjalistów zmniejsza liczbę infekcji w jamie ustnej. Bez odpowiedniej pielęgnacji w domu, leczenie prowadzone przez stomatologów również nie jest tak skuteczne, jak byśmy sobie tego życzyli, więc stosowanie Lumoralu jest korzystne również dla nich. Spodziewamy się, że dalsze wyniki będą jeszcze lepsze po tym, jak uczestnicy będą regularnie stosować Lumoral przez 6 miesięcy – podsumował dr Pätilä.
O badaniu i Lumoralu
Obie grupy badanych składają się ze 100 uczestników, którzy już cierpią na zapalenie przyzębia. Badania przeprowadzane są w grupach po 50 osób. W badaniach każdy ząb jest mierzony z sześciu różnych punktów pomiarowych. Na przykład, jeśli uczestnik ma 25 zębów, będzie miał w sumie 150 punktów pomiarowych.
Urządzenie Lumoral łączy antybakteryjną terapię fotodynamiczną (aPDT) z antybakteryjnym światłem niebieskim (aBL). Metoda Lumoral opiera się na antybakteryjnym czerwonym świetle PDT-light, które aktywuje światłoczułą płukankę do ust Lumorinse, tworząc w ten sposób reakcję, która eliminuje szkodliwe bakterie z jamy ustnej.
Źródło: www.dentonet.pl
Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.