Jak wynika z najnowszych badań Aviva, jednym z największych obciążeń dla gospodarstw domowych stają się cotygodniowe zakupy.
Wpływ na to ma rosnąca stale inflacja, która w sposób znaczny zaczęła już teraz wpływać na koszt zakupu artykułów spożywczych, a przez to na koszty utrzymania. Nowe badanie przeprowadzone przez Aviva wykazało, że wzrost kosztów cotygodniowych zakupów spożywczych jest najczęstszą konsekwencją problemów finansowych, jakich doświadczyło w tym roku już 77% konsumentów, wśród których wymieniło ów 82% kobiet i 73% mężczyzn.
Inflacja doprowadziła też do sytuacji, w której konsumenci ograniczyli tygodniową liczbę posiłków poza domem, kupowali w sklepach więcej marek własnych i zmniejszali oszczędności, aby pomóc sobie w walce z rosnącymi kosztami.
Uczestnicy badania wskazywali również na wzrost rachunków za energię o 69%, wzrost kosztów produktów i usług, które są regularnie kupowane o 55%, kosztów transportu o 47% oraz jedzenie poza domem 30%. Do tego dochodzi wzrost kosztów spłaty odsetek od kredytów hipotecznych, który odnotowało 20% ankietowanych, podwyżki czynszu odczuło 14%, a koszty opieki nad dziećmi 6%.
Samotne kobiety najbardziej ucierpiały z powodu wzrostu kosztów cotygodniowych zakupów na poziomie 81% – a także kosztów produktów i usług, które regularnie kupują o 64% oraz podwyżki czynszu o 18%. W przypadku samotnych mężczyzn 34% stwierdziło, że największy wpływ miały zwiększone koszty jedzenia poza domem.
34% gospodarstw domowych z dziećmi odnotowało największy wzrost rachunków za energię o 72%, kosztów transportu o 52%, spłat kredytów hipotecznych o 26% i kosztów opieki nad dziećmi 11%.
Tylko 7% respondentów ankiety stwierdziło, że zwiększone koszty w sklepach w ogóle ich nie dotknęły, a w tej grupie znajdowało się najwięcej wśród samotnych mężczyzn, czyli 15%.
Osoby w wieku 55-65 lat odnotowały największy wzrost rachunków za energię o 80% i kosztów tygodniowych zakupów w sklepach spożywczych o 86%.
Bogdan Feręc
Źr. NewsTalk
Photo by leonie wise on Unsplash