To chyba pierwsza rozsądna decyzja Unii Europejskiej od wielu miesięcy, a może nawet lat, która dotyczy środowiska, chociaż bardziej jego zaśmiecania i obecności plastiku.
Rada Europejska i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie dotyczące planów wprowadzenia zakazu używania opakowań z tworzyw sztucznych do pakowania owoców i warzyw. Zakaz obowiązywać na w całej Unii Europejskiej, chociaż termin wprowadzenia jest odległy.
Niestety nie będzie tak, jak wiele osób by sobie tego życzyło, gdyż opakowania z tworzyw sztucznych do pakowania owoców i warzyw będą musiały przede wszystkim spełniać wymogi środowiskowe, więc nadawać się do recyklingu, a i zawartość w nich substancji szkodliwych, powinna zmniejszona być do absolutnego minimum.
Przepisy, które wejdą w życie w 2030 roku, dotyczyć mają wszystkich jednorazowych opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych, a używanych do pakowania owoców, warzyw, żywności oraz przypraw – także w saszetkach. Zmiany te dotyczyć będą także opakowań na chemię gospodarczą, więc np. butelek na szampony, mydła i kosmetyki.
Proponowane rozwiązanie przyczynić się ma do zmniejszania obecności plastiku w odpadach, jakie trafiają na wysypiska, a jednocześnie wspierać ma gospodarkę działającą w obiegu zamkniętym.
Sama propozycja różni się jednak od wersji pierwotnej, w której również opakowania wykonane ze styropianu i papierowe powlekane miały zniknąć, jednak tę kwestię odłożono do omówienia na czas późniejszy. Ważne jest jednak, że opakowania dań na wynos, również będą musiały od 2030 roku spełniać wymogi tego przepisu, co oznacza, że bary szybkiej obsługi i fast foody, zobowiązane będą do używania opakowań zgodnych z unijnymi normami.
Część środowisk walczących z zaśmieceniem planety stwierdziło jednak, że to zbyt mało, co Unia Europejska może w tym zakresie zrobić, ponieważ regulacje dotyczą tylko opakowań plastikowych. To może doprowadzić do oprotestowania dyrektywy, a poprzez swoich posłów w Parlamencie Europejskim, działacze chcą wywierać presję, aby ustawodawstwo szło znacznie dalej i dotyczyło wszelkich opakowań do produktów spożywczych i przemysłowych.
Już teraz irlandzka organizacja VOICE Ireland sugeruje, że lepszym rozwiązaniem będzie zastąpienie opakowań z plastiku i nienadających się do recyklingu tymi wielorazowego użytku lub obojętnymi dla środowiska.
Co ważne, program będzie wprowadzany na terenie Unii Europejskiej stopniowo, więc po przyjęciu przez państwa członkowskie, ustawa będzie obowiązującą po 18 miesiącach od jej przegłosowania, a bezwarunkowo będzie stosowana od 2030 roku.
Bogdan Feręc
Źr. NewsTalk
Photo by César Badilla Miranda on Unsplash