Wzrost cen w sklepach przyspiesza

To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy ceny artykułów spożywczych w irlandzkich sklepach rosły, co oznacza, że inflacja, której wzrost przewidywałem już wcześniej, zaczyna się rozpędzać.

Swoje dane za ostatnie 12 tygodni podała pracownia badawcza Kantar, a sprawdziła pod względem cen okres do 4 sierpnia. Wówczas okazało się, że lipiec stał się drugim miesiącem w kolejności, kiedy ceny w sklepach spożywczych były podnoszone, natomiast ich inflacja wyniosła 2,8%. To wzrost w skali miesiąca, a konkretnie od 7 lipca, kiedy również oceniono okres 12 tygodni o 0,2%, gdy inflacja cen zaczęła przyjmować trend wzrostowy i wyniosła 2,6%.

Wcześniej z badań pracowni Kantar wynikało, że ceny artykułów spożywczych przez 15 miesięcy spadały lub utrzymywały się na swoich poziomach, jednak ten okres Irlandia ma już za sobą.

Jak stwierdzili analitycy, nie zmienił się nurt zakupów, ponieważ klienci wciąż dokonują niewielkich, ale częstszych, a wizyty w sklepach podniosły się o 4,7%. Ilość artykułów w koszykach obniżyła się natomiast w badanym okresie do początku sierpnia o 2,4%. Utrzymana została tendencja oszczędności podczas zakupów spożywczych, co wywnioskowano na podstawie zwiększenia ilości zakupów promocyjnych do 4 sierpnia, a w ujęciu rocznym odnotowano wzrost o niecałe 11%.

W okresie 12 tygodni do początku tego miesiąca artykuły kupowane w promocji stanowiły 25% całkowitej sprzedaży spożywczej, ale wzrosła również o 4% sprzedaż artykułów marek własnych, co dało dodatkowe wpływy na poziomie 59,2 mln €, w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Kantar zbadał też popularność sieci handlowych, jakie zajmują się sprzedażą artykułów spożywczych w kraju, a tym razem Tesco wysunęło się na pierwszą pozycję, detronizując dotychczasowego wieloletniego lidera, czyli Dunnes Stores. W ujęciu ogólnym brytyjska sieć ma obecnie 23,3% udziału w rynku sprzedaży artykułów spożywczych, natomiast rodzima irlandzka sieć 23,2%.

Spadek udziału sprzedaży w rynku zanotowało SuperValu i 4 sierpnia miało ów na poziomie 20,2%.

Dyskonty spożywcze to całkiem inna kategoria sklepów wielkopowierzchniowych, a i tu mamy pewne zmiany. Lidl utrzymał swój udział w rynku spożywczym na ubiegłomiesięcznym poziomie, więc wciąż ma 13,8%, ale spadek o 0,6% notuje Aldi. W tym przypadku udział detalisty w runku wynosił w pierwszych dniach sierpnia równe 12%.

Bogdan Feręc

Źr. Kantar

Photo by Shashank Verma on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Widmo głębokiej za
Dla pracowników hum