Najnowszy raport firmy Revolut za styczeń tego roku, jaki został właśnie opublikowany, ujawnił, że w styczniu w Irlandii wydatki konsumenckie podniosły się o 17,8% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym.
W raporcie, który powstał po analizie wydatków dwóch milionów klientów Revoluta, pojawia się jednak stwierdzenie, że wzrost wydatków swobodnie może być łączony ze wzrostami cen, więc wysoką inflacją, ponieważ ogólne koszty utrzymania, także były wyższe, niż jeszcze rok temu. Same wydatki na tzw. media nieuznaniowe podniosły się o 15% w porównaniu do ubiegłego roku, chociaż w niektórych segmentach rynku, wzrosła też ilość transakcji oraz operacji finansowych.
Rzecznik Revoluta powiedział:
– Pomimo inflacji, która napędza wzrost wydatków konsumpcyjnych, złagodzenie ograniczeń Covid przyczyniło się do wzrostu liczby klientów i transakcji w kilku branżach i było to od turystyki do kultury, odświeżenia garderoby podczas styczniowych wyprzedaży, po posiłki w restauracjach, natomiast zachęcające jest to, że konsumenci znajdują sposoby na budżetowanie smakołyków i rozrywki. Ponadto w styczniu nastąpił ogromny wzrost wydatków na podróże i nastąpiło odrodzenie się biur podróży.
W styczniu ilość wydatków na podróże podniosła się o 67,7% w stosunku do roku ubiegłego, co właściwie jest powrotem do normalnego poziomu, a biura podróży zanotowały wzrost wydatków konsumenckich na poziomie 178,3% w ujęciu rocznym. Podobnie było w sektorze hotelarskim, gdzie notuje się wzrost o 35,8% i lotniczym wzrost o 55,5%. Wydatki na rejsy wycieczkowe podniosły się w omawianym okresie o 144,5%, a cały sektor odnotował roczny wzrost ilości klientów o 39,9%. W styczniu tego roku podniosły się także wydatki na rozrywkę o 15,8%, natomiast w muzeach pojawiło się o 70,2% więcej gości, niż było ich w styczniu 2022 roku. Podobnie działo się w kinach, bo tam w styczniu zjawiło się o 28,3% widzów więcej, a ilość transakcji zakupu biletów podniosła się o 59,6%.
Podniosły się też wydatki na rozrywkę cyfrową i tu zanotowano wzrost o 13,8%, ale kolejny raz spadło czytelnictwo i księgarnie odnotowały spadek ilości transakcji o 17,2%.
Revolut dodaje:
– Ogólnie wydatki na zakupy były o 22,6% wyższe, a wydatki konsumentów w supermarketach wzrosły o 14,3% w porównaniu ze styczniem 2022 r. Styczniowa wyprzedaż pomogła zwiększyć zakupy, ponieważ sklepy odzieżowe odnotowały 23,5% wzrost wydatków konsumpcyjnych i odbyło się 20,5% transakcji więcej – rok do roku. Podobnie domy towarowe odnotowały wzrost wydatków o 14,9%, a sklepy meblowe o 21,5%. Rośnie również popularność piekarni, a wydatki konsumpcyjne w tym obszarze rosną rok do roku o 47,6%. Wydatki w restauracjach wzrosły o jedną trzecią, a zakupy w fast foodach o jedną piątą. Z problemami borykały się jednak kwiaciarnie i odnotowały niewielki spadek wydatków o 2,5%, jak i sklepy ze słodyczami, bo wydatki spadły tam o 11%.
Bogdan Feręc
Źr: RTE
Photo by CardMapr.nl on Unsplash