Wzrasta skala bullyingu, czyli przemocy rówieśniczej
Przemoc rówieśnicza to proces, który dotyczy całej grupy, a nie tylko „ofiary” i „sprawcy”. Ważne jest, aby pomóc nie tylko dziecku, które doświadcza przemocy.
Z zeszłorocznego raportu „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę możemy się dowiedzieć, że 79% dzieci i młodzieży w wieku 11-17 lat przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy – najczęściej ze strony swoich rówieśników (aż 66% tych przypadków). Porównując te wyniki z raportami z lat 2013 i 2018 możemy zauważyć niestety wzrost skali przemocy rówieśniczej, zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
Bullying to jednak nie tylko ta najbardziej oczywista, bo często najbardziej widoczna (choć różnie też z tym bywa) przemoc stricte fizyczna – popychanie, bicie, zabieranie i niszczenie przedmiotów dziecka.
– To także bardziej „wyrafinowane” metody: zaczynając od przezwisk, rozpowszechniania plotek na temat danego dziecka, szantażowania (również udostępnienia czegoś bez zgody autora),
ośmieszania przed grupą rówieśniczą, aż po całkowite wykluczenie np. ze społeczności jaką jest klasa, unikanie kontaktów z osobą, nie włączanie jej w życie towarzyskie – mówi w rozmowie z MarketNews24 Mateusz Kurek, psycholog i psychoterapeuta w Centrum CBT.
Należy pamiętać, że przemoc rówieśnicza to proces, który dotyczy całej grupy, a nie tylko „ofiary” i „sprawcy”. Ważne jest, aby pomóc nie tylko dziecku, które doświadcza przemocy, ale również sprawcy i całej klasie. Kroki, które można podjąć to na pewno zapewnienie bezpieczeństwa osobie doświadczającej przemocy. Kluczowe jest wsparcie emocjonalne – należy wysłuchać jej z uwagą i zaoferować pomoc psychologiczną.
– Ważnym elementem pomocy jest też rozmowa z całą klasą na temat przemocy rówieśniczej – wyjaśnia Mateusz Kurek z Centrum CBT. – Warto pamiętać jednak, aby nie krytykować osoby, która dopuściła się przemocy, a uświadomić dzieci, że przemoc jest niedopuszczalna oraz podkreślić, że każdy ma prawo czuć się bezpiecznie w szkole i ustalić procedury reagowania na podobne sytuacje w przyszłości.