Wyższe mandaty nie dały efektu
Były minister transportu Shane Ross przyznał, że jego decyzja o podniesieniu wysokości mandatów za przekroczenie prędkości przez kierowców, „nie przyniosła żadnego efektu”.
Zanim nowy taryfikator mandatów wszedł w życie, Departament Transportu przekonywał, że wyższe mandaty ograniczą zapędy kierowców i w obawie przed konsekwencjami, zdejmować będą nogę z pedału gazu. To były jednak, o czym wiemy już teraz, pobożne życzenia, gdyż ujawnione niedawno statystyki wypadków za ubiegły rok pokazały, iż ilość wypadków wzrosła, w tym śmiertelnych o 13%, co jasno wskazuje, że wyższe kary, nie są odstraszające.
Minister Ross przyznał, że podniesienie grzywien za przekraczanie prędkości, nie robi obecnie żadnej różnicy w statystykach, a te nadal rosną i trzeba się zastanowić, co można z tym zrobić w takim przypadku.
Shane Ross:
– To dobrze ugruntowana prawda kryminologii, że środek odstraszający polega na wykryciu, a nie na karze. Innymi słowy, groźba kary, jeśli nigdy się nie wydarzy, nie odstraszy nikogo od niczego. Ale jeśli myślą, że zostaną złapani, nie przyspieszą. Jak już widzieliśmy, dane dotyczące ofiar śmiertelnych na drogach na koniec roku są absolutnie przerażające, a podwojenie [grzywny] i groźba tego nie przyniosły jeszcze żadnego efektu.
W tej sprawie wypowiedział się również minister stanu w Departamencie Transportu Jack Chambers, który stwierdza:
– Jestem bardzo zaniepokojony faktem, że w 2022 roku na drogach zginęło tak wiele osób. Niepokojąca jest również wysoka liczba zabitych pieszych, którzy są najbardziej narażonymi użytkownikami dróg w naszej społeczności. Pracując razem, możemy odwrócić ten trend w 2023 roku. Ze swojej strony jestem zdeterminowany, aby współpracować ze wszystkimi agencjami, które podpisały Rządową Strategię Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w celu podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa na naszych drogach. W szczególności nie mogę się doczekać wejścia w życie nowej ustawy o ruchu drogowym i drogach w 2023 r. Ustawa, oprócz innych środków bezpieczeństwa drogowego, pozwoli na bezpośrednie powiązanie rejestrów pojazdów i kierowców przechowywanych w Krajowym Rejestrze Pojazdów i Kierowców, co będzie pomagać An Garda Síochána w ich działaniach związanych z egzekwowaniem przepisów ruchu drogowego. Pozwoli również na regulację e-hulajnóg na drogach publicznych i pozwoli Transport Infrastructure Ireland na zmianę ograniczeń prędkości na odcinkach M50.
Są też pierwsze propozycje, jak zwiększyć nadzór na drogach, więc zastosować element odstraszający, a mówi się, że rozwiązaniem może być większa ilość fotoradarów stałych oraz lotnych.
Bogdan Feręc
Źr: NewsTalk