Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Wysoki spadek sprzedaży odzieży, a rośnie sprzedaż art. żelaznych

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ze spadkiem sprzedaży boryka się w Irlandii prawie cały sektor detaliczny, a jego całkowita roczna sprzedaż obniżyła się o prawie 2%, o czym w swoim najnowszym raporcie informuje Central Statistics Office.

CSO dodaje, że całkowita roczna sprzedaż obniżyła się o 1,8%, ale wzrosła o 0,2% wartość sprzedaży. Jeżeli ze statystyk wyłączyć sprzedaż samochodów, roczna sprzedaż detaliczna również notuje spadek, jednak w tym przypadku jest to 2%, a w ujęciu miesięcznym 0,4%. Roczna stopa wartości sprzedaży wzrosła natomiast o 0,7%.

Największe straty wolumenu sprzedaży zaobserwowano w przypadku odzieży, obuwia i tekstyliów, więc w ostatnim miesiącu sprzedało się tych produktów o 9.7% mniej, a książek, gazet i artykułów piśmienniczych o 5,5% mniej. W barach sprzedaż obniżyła się o 3,5% – dodaje CSO.

Były jednak sektory sprzedaży detalicznej, które lekko podnosiły statystyki, więc nieco większą sprzedaż zanotowano w sprzedaży artykułów żelaznych, farb i szkła o 5%, a artykułów elektrycznych 2%, natomiast w dziale mebli i oświetlenia sprzedaż wzrosła o 0,4%.

Największe spadki wolumenu sprzedaży detalicznej pojawiły się w sektorze odzieży, obuwia i tekstyliów o -6%, domów towarowych o 3,6%, sklepów niewyspecjalizowanych, w tym supermarketów 3,5%, a także mebli i oświetlenia 2,4%.

Ogólny wolumen i wartość sprzedaży detalicznej spadły w czerwcu o 1,4%.

Wzrost w ujęciu rocznym odnotowano w przypadku sprzedaży artykułów elektrycznych o 12,9%, sprzętu komputerowego, farb i szkła o 2,1% oraz paliw o 0,3%.

Ogółem w czerwcu 4,9% sprzedaży detalicznej w irlandzkich firmach odbyło się w formie online, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z majem z 4,8%, ale spadek o prawie punkt procentowy w porównaniu z czerwcem 2023 r. z 5,8%.

Bogdan Feręc

Źr. CSO

Photo by engin akyurt on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version