Wyprawa w poszukiwaniu „irlandzkich” rekinów
Naukowcy z Irlandii wkrótce gościć będą u siebie amerykańskich specjalistów ds. biologii oceanów, a wraz z badaczami z „Ocearch”, przeszukają irlandzkie wody, by skontrolować, czy występują tu rekiny białe.
Badacze z USA pojawią się w Irlandii już we wrześniu, a wówczas rozpoczną się poszukiwania rekinów, co jest podstawą działalności „Ocearch”. Wyprawą badawczą z irlandzkiej strony pokieruje adiunkt w Szkole Nauk Przyrodniczych na Trinity College dr Nick Payne, a powiedział, że optymistycznie podchodzi do całego przedsięwzięcia.
Badania odbywać się będą pod auspicjami Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, która gatunek rekina białego uznaje za narażony na wyginięcie.
Dr Nick Payne powiedział:
– Ci z nas, którzy badają rekiny białe w innych częściach świata, biorą pod uwagę Irlandię jako prawdopodobne miejsce, w którym gatunek ten może się czasami pojawiać. Tak naprawdę nic w temperaturze wody, ofercie żywieniowej czy środowisku nie każe mi sądzić, że ich tu nie ma. To ekscytujące, że możemy zebrać jednych z najlepszych naukowców na świecie, a zajmujących się rekinami, aby szukać tych niesamowitych zwierząt. To również wspaniała okazja, aby dowiedzieć się więcej o innych niesamowitych rekinach, które mamy w naszych wodach, a w szczególności o zagrożeniach, z jakimi się mierzą.
Statek badawczy należący do Ocearch spędzi na irlandzkich wodach trzy tygodnie i w tym czasie przeprowadzi szereg obserwacji oraz badań z wykorzystaniem najnowszych technologii.
Jak się szacuje, irlandzkie wody zamieszkuje około 40 gatunków rekinów, a wiele z nich zaliczono już do zagrożonych wyginięciem lub krytycznie zagrożonych wyginięciem. Głównym problemem dla bytujących w pobliżu Irlandii rekinów jest nadmierna eksploatacja łowisk, więc brak pożywienia, ale też kurczenie ich siedlisk.
Główny naukowiec i lekarz weterynarii w Ocearch dr Harley Newton powiedział:
– Rekiny są kluczowym gatunkiem w ekosystemach morskich. Jako główni drapieżnicy w łańcuchu pokarmowym, regulują populacje swoich ofiar i przez to kształtują różnorodność, liczebność i rozmieszczenie innych gatunków. Ta liczebność i różnorodność są kluczowe dla zdrowia siedlisk morskich, a także dla ludzkich ośrodków życia. Ta wyprawa to ekscytująca okazja, aby podzielić się wiedzą na temat populacji rekinów w Irlandii i wyjaśnić, dlaczego ich potrzebujemy.
Do badań irlandzkich wód wykorzystany zostanie też amerykański satelita badawczy, który pomóc ma w namierzaniu rekinów. Naukowcy są też zdania, że ułatwieniem ich pracy stanie się znajomość ich cykli bytowania, więc właśnie na jesieni rekiny z wód Północnego Atlantyku przemieszczają się w pobliże i do Morza Śródziemnego, a najczęściej widywane są wówczas w większej ilości u wybrzeży Portugalii, Hiszpanii i Francji.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Alex Steyn on Unsplash