Wymierzanie kary więzienia wymaga gruntownej reformy

Pytania parlamentarne rzecznika ds. wymiaru sprawiedliwości Partii Pracy Aodhana O Riordaina, wskazują na dramatyczny wzrost liczby krótkoterminowych wyroków pozbawienia wolności, co ilustruje potrzebę gruntownej reformy systemu.

Ponieważ prawie połowa więźniów odsiaduje wyroki krótsze niż sześć miesięcy, poseł O Riordain powiedział, że nadszedł czas na przegląd podstawowych i bazowych wyroków w Irlandii.

Poseł O Riordain mówi:

– Oczywiste jest, że musimy zobaczyć rdzeń i gałęzie reformy wyroków w Irlandii. Prawie połowa osób osadzonych w więzieniach trafia na okres krótszy niż sześć miesięcy, co oznacza, że ​​nie ma możliwości integracji ze społecznością więzienną i zaangażowania się w projekty sprawiedliwości naprawczej. Szczególnie uderzające jest to, że liczba osób wysłanych do więzienia na mniej niż trzy miesiące wzrosła o 43% w stosunku do danych sprzed Covid i o 116% od 2017 r. Musimy odbyć szczerą rozmowę o wymiarze sprawiedliwości w Irlandii. Tylko komu służy wysyłanie ludzi do więzienia, tylko po to, by znów wyszli jak bumerang za mniej niż sześć miesięcy? Wyraźny pogląd wyrażony w wielu ekspertyzach sporządzonych w ciągu roku jest taki, że więzienie powinno być sankcją ostateczną; oraz że należy w większym stopniu polegać na sankcjach społecznościowych, aby osiągnąć skuteczniejszą resocjalizację i zmniejszyć wskaźniki recydywy. Naczelnicy więziennictwa twierdzą, że czteromiesięczne wyroki zatykają system i nie mają większego znaczenia. Musimy słuchać ekspertów w tej sprawie. Na początku tego roku, kiedy Simon Harris pełnił funkcję ministra sprawiedliwości, zasugerował, że rozwiązaniem problemu masowego przepełnienia więzień jest budowa ich większej liczby. To zbankrutowane myślenie ministra, by sugerować, że rozwiązaniem problemu przeludnienia więzień jest więcej więzień. Mamy w więzieniach zbyt wielu ludzi, którzy nie powinni tam być. Nasz system więziennictwa nie działa obecnie w celu zapobiegania recydywie, ochrony ofiar przestępstw lub zapewnienia bezpieczeństwa społeczeństwu. Zamiast tego charakteryzuje się zgubnym przeludnieniem. Powszechnie przyjmuje się, że stawki więzienne mają bardzo mały wpływ na wskaźniki przestępczości, a liczbę osadzonych można obniżyć bez narażania społeczeństwa na ryzyko. Dowody wskazują, że środki zwalczania recydywy działają najlepiej w dobrze zorganizowanym systemie więziennictwa z dobrymi strategiami zarządzania wyrokami – i nie mogą działać w systemie charakteryzującym się poważnym przeludnieniem i nieustrukturyzowanymi zwolnieniami. Zamiast postrzegać więzienie jako opcję, do której należy pójść, powinniśmy przyjrzeć się rozwiązaniu systemowej niekorzystnej sytuacji i nierówności, które wciąż popychają coraz więcej ludzi do przestępstw.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Labour Party

Photo by Matthew Ansley on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: