Wybrać psychologa czy psychoterapeutę?

Zarówno psycholog jak i psychoterapeuta pracują w obszarze zdrowia psychicznego, ale przy wyborze konkretnego z nich warto zwrócić uwagę na kwalifikacje i specyfikę pracy.

Aby uzyskać kwalifikacje do zawodu psychologa należy ukończyć studia magisterskie na kierunku psychologia, natomiast aby zostać psychoterapeutą trzeba kształcić się dalej w szkole psychoterapii, która zazwyczaj trwa cztery lata.

Psycholog zajmuje się diagnozą psychologiczną, opiniowaniem, orzekaniem, poradnictwem i udzielaniem wsparcia psychologicznego, emocjonalnego. Prowadzi interwencję kryzysową. Stosuje też psychoedukację. Może pomóc w zarządzaniu emocjami, w nauce samokontroli zachowania.

– Psycholog jednak nie posiada umiejętności i kwalifikacji do prowadzenia regularnej psychoterapii – mówi w rozmowie z MarketNews24 Anna Droś, psycholog w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w Centrum CBT. – Może natomiast wskazać do jakiego specjalisty, w jakim nurcie pracującego psychoterapeuty można się zgłosić w celu rozwiązania problemu, przepracowania trudności czy też kontynuowania oddziaływań leczenia.

Psychoterapia to proces cyklicznych spotkań, dzięki którym można poznawać siebie, swoje schematy i przekonania, sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach czy też pracować nad danym zaburzeniem w sposób oparty o dowody naukowe.

Zarówno psycholog, jak i psychoterapeuta mogą być wartościowym wsparciem w różnych sytuacjach życiowych. Wybór odpowiedniego specjalisty zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Jeśli masz wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub innym specjalistą, który pomoże Ci podjąć decyzję.  

Pamiętajmy, że podjęcie decyzji o rozpoczęciu psychoterapii jest ważnym krokiem, ale również pierwszym krokiem ku lepszemu samopoczuciu i życiu.  

marketnews24.pl

Image by Oliver Kepka from Pixabay

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kara dla landlorda z
Wyniki sprzedaży el