Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Wsparcie w miejscu pracy kluczowe dla poprawy wskaźników karmienia piersią

Reklama
Reklama

On October 1st, 2021, Belbet Johana Gonzalez Lopez (28 years old) takes a break from work and comes to the breastfeeding friendly space provided by her employer (the Ministry of labour of Guatemala) to hand express her breastmilk. "My daughter is 10 months-old and I still breastfeed her. My employer is allowing us to do it for two years which is very appreciated. They set up this space about two years ago with the support of UNICFF and called it "friend of breastfeeding practice" (amigos de la lactancia).¨ There are numerous publications providing evidence that breastfeeding saves thousands of lives a year. However, many women around the world do not have the support they need to breastfeed. In light of this, UNICEF in coordination with the Ministry of Labour and Social Welfare of Guatemala, is promoting the Breastfeeding Friendly Spaces Initiative (EALM), as part of actions to promote, protect and support breastfeeding in the work or study environment, and thus reinforce breastfeeding practices.

Reklama
Reklama

W ciągu ostatnich 10 lat wiele krajów poczyniło znaczne postępy w zwiększaniu wskaźnika wyłącznego karmienia piersią. Odpowiednia ochrona i wsparcie, szczególnie w miejscu pracy, mogą przyczynić się do dalszej poprawy w tym zakresie. Obchodzony na początku sierpnia Światowy Tydzień Karmienia Piersią w tym roku odbywa się pod hasłem „Sprawmy, aby karmienie piersią w pracy było skuteczne”.

W ciągu ostatniej dekady częstotliwość występowania wyłącznego karmienia piersią wzrosła globalnie o 10 punktów procentowych. Oznacza to, że już niemal połowa dzieci na świecie jest karmiona w ten sposób, co pokazuje, że przy odpowiednim wsparciu, ochronie i promocji postęp w tym zakresie jest możliwy. Osiągnięcie globalnego celu na 2030 r. wynoszącego 70 proc. oznacza jednak konieczność usunięcia wielu barier, które napotykają kobiety i całe rodziny.

© UNICEF_UN0686657_Abdalrasol

Jednym z elementów, które zdaniem UNICEF i WHO wymagają poprawy, jest większy nacisk na wspieranie karmienia piersią w miejscach pracy. Wskaźniki tego karmienia znacznie spadają bowiem, gdy matki ponownie podejmują aktywność zawodową. Kluczowe jest więc ułatwianie matkom po powrocie do pracy kontynuowania tego sposobu żywienia dzieci poprzez wprowadzenie przez pracodawców polityk przyjaznych rodzinie. Można do nich zaliczyć płatny urlop macierzyński, wprowadzenie przerw na karmienie piersią czy zorganizowanie pokoju, w którym matki mogą karmić lub odciągać mleko. Takie środowisko przynosi korzyści nie tylko pracującym kobietom i ich rodzinom, ale także pracodawcom. Zasady te generują zyski ekonomiczne poprzez zmniejszenie absencji związanych z macierzyństwem, zwiększenie retencji pracowników płci żeńskiej oraz zmniejszenie kosztów zatrudniania i szkolenia nowych pracowników.

© UNICEF_UN0679253_Filippov

Firmy powinny dbać o matki powracające do pracy po porodzie. Wiele z nich łączy obowiązki zawodowe z opieką i karmieniem piersią swoich dzieci. Odpowiednie warunki i podejście uwzględniające ich potrzeby przyczynia się nie tylko do większego komfortu, ale ma też niebagatelny wpływ na atmosferę w miejscu pracy i nastawienie do pracodawcy. Od najwcześniejszych chwil życia karmienie piersią jest najlepszą metodą wspierania właściwego rozwoju dziecka. Chroni przed powszechnymi chorobami zakaźnymi i wzmacnia tworzący się układ odpornościowy, dostarczając kluczowych składników odżywczych. Dzieci karmione piersią są zdecydowanie mniej zagrożone chorobami i śmiercią przed ukończeniem 1 roku życia niż te, które z tej formy żywienia nie korzystają

 – mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska

© UNICEF_UN0799285_Mugisha

Więcej o zagadnieniach dotyczących karmienia piersią można przeczytać w artykułach na stronie UNICEF Polska:

Źr. UNICEF Polska

Fot. UNICEF Polska

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version