Wojna dyplomatyczna pomiędzy Izraelem a Irlandią
Po oświadczeniu premiera o uznaniu przez Republikę Irlandii Państwa Palestyna Izrael odwołał swoją ambasador do Irlandii Danę Erlich.
Jej Ekscelencja Erlich powiedziała w komentarzu do decyzji irlandzkiego rządu, iż ta jest podważaniem „suwerenności i bezpieczeństwa” Izraela. Jednocześnie do gabinetu w Dublinie przesłana została nota dyplomatyczna z jasnym sygnałem o sprzeciwie wobec tej decyzji.
Izraelski MSZ wezwał do siebie ambasadorów Hiszpanii, Norwegii i Irlandii Sonyę McGuinness, a jak się wyrażono komunikacie, aby ich poinformować o swoim sprzeciwie w sprawie decyzji o uznaniu Państwa Palestyna. MSZ Izraela poinformował również, że będzie bojkotował przedstawicieli wymienionych państw, więc potraktuje, jako osoby bez uprawnień dyplomatycznych. Izrael ma również opóźniać prowadzenia spraw, których stroną są przedstawicielstwa dyplomatyczne krajów uznających Państwo Palestyna.
Irlandzki Departament Spraw Zagranicznych oświadczył natomiast, że przygotowany był na taką reakcję i ma gotowy scenariusz kolejnych działań. Departament podaje, że ma „plan awaryjny” i z tego skorzysta.
MSZ Republiki Irlandii czeka na rozwój wypadków i kroki, jakie podejmować będzie Izrael, jednak dodaje, iż bada możliwości podjęcia działań, które wymierzone będą w ambasador Izraela w Irlandii. Możliwe jest więc, że Jej Ekscelencja Dana Erlich, zostanie wydalona, o ile takiego doczeka się irlandzka szefowa misji dyplomatycznej w Izraelu Sonya McGuinness.
Gabinet w Dublinie zapewnia, iż chce ze wszelkich sił utrzymać kanały dyplomatyczne pomiędzy Irlandią a Izraelem, nawet w przypadku obniżenia rangi kontaktów na poziomie międzynarodowym obu państw.
Podczas ogłoszenia decyzji o uznaniu Palestyny premier Simon Harris powiedział:
– Powiedzieliśmy, że moment uznania Państwa Palestyny jest coraz bliżej – ten punkt właśnie nadszedł. Dzisiaj Irlandia, Norwegia i Hiszpania ogłaszają, że uznajemy Państwo Palestyna. Każdy z nas podejmie teraz wszelkie niezbędne kroki na szczeblu krajowym, aby wprowadzić tę decyzję w życie. Jest to oświadczenie jednoznacznego poparcia dla rozwiązania dwupaństwowego, jedynej wiarygodnej drogi do pokoju i bezpieczeństwa dla Izraela, Palestyny i ich narodów.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Fot. Kadr z oświadczenia premiera Harrisa