Właśnie ruszył BRICS Pay, czyli dolar zaczyna się kończyć
Dzisiaj rozpoczyna się szczyt państw BRICS w Kazaniu, a przewodniczy mu w tym roku Federacja Rosyjska, jednak największą uwagę przyciąga obecnie nowy system płatności, jaki został już uruchomiony, czyli BRICS Pay.
Ten ma w lepszy sposób obsługiwać dotychczasowy przepływ płatności elektronicznych pomiędzy państwami należącymi do tej grupy, ale to nie wszystko, co dzieje się w sprawie światowego obrotu pieniędzmi. Przed samym szczytem w Kazaniu, Rosja zwróciła się do państw członkowskich, aby intensywnie przemyślały kwestię tworzenia ciała, które będzie przeciwwagą do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ma być to też przeciwstawianie się presji ze strony państw zachodnich, głównie monetarnego i politycznego.
Aktualnie kraje BRICS, które oficjalnie zrzeszają 37% światowej gospodarki, a nieoficjalnie jest to już prawie 50%, chcą zerwać z kontrolą światowych finansów przez Zachód, o czym mówił minister finansów Federacji Rosyjskiej Anton Siluanow.
Na oficjalnej stronie internetowej BRICS Pay można się dowiedzieć, że alternatywa stanie się „kamieniem węgielnym płatności dla suwerennych i zamożnych krajów”. Bardzo dobrze o nowym systemie płatności wypowiadają się chińscy eksperci ds. rynków finansowych, a podkreślają, że wzmocni się w ten sposób relacje gospodarcze państw BRICS, a i będzie można skorzystać z wielu dodatkowych usług podczas dokonywania płatności.
Nowy system BRICS Pay to też próba zdetronizowania dolara w rozliczeniach światowych i wkrótce może stać się dywersyfikacją globalnych płatności elektronicznych, ale co ważne, zapewniać będzie autonomię finansową krajów BRICS oraz innych, które będą chciały z niego skorzystać.
Jak podaje kanał RT, dawniej Russia Today, „nowa infrastruktura płatności transgranicznych oparta będzie na zaawansowanych technologiach i umożliwi szybsze i tańsze transakcje handlu zagranicznego bez zewnętrznych zakłóceń”.
BRICS Pay to niezależny i niezarządzany centralnie system płatniczy, który opiera się na zasadzie, na jakiej działa europejski SWIFT. Jest jednak od niego bardziej rozbudowany, a oficjalnie przetestowany zostanie podczas BRICS Business Forum w Międzynarodowym Centrum Handlu w Moskwie, które odbywać się będzie w najbliższy czwartek i piątek, czyli tuż po zakończeniu szczytu państw BRICS.
Profesor w School of International Relations and Diplomacy na Beijing Foreign Studies University Song Wei powiedział:
– Jako grupa krajów rynków wschodzących, znaczenie uruchomienia takiego systemu płatności dla BRICS jest oczywiste… Niesie on ze sobą praktyczne implikacje dla ochrony suwerenności gospodarczej krajów rozwijających się i rozszerzenia współpracy gospodarczej oraz handlowej.
Datą wartą przypomnienia jest teraz 1 stycznia 2024 roku, ponieważ to wtedy dołączyły do BRICS Arabia Saudyjska, Egipt, ZEA, Iran i Etiopia, co oznacza, że te, w których wydobywana jest ropa naftowa, gaz ziemny i inne bogactwa naturalne, potrzebne państwom zachodnim. To z kolei wskazuje, że po pełnym uruchomieniu BRICS Pay, członkowie grupy mogą zmienić walutę rozliczeniową za paliwa kopalne, a co za tym idzie, odejdą od petrodolara.
Jeżeli tak się stanie, na świecie zakończy się hegemonia amerykańskiego dolara i wiele państw, które miały problemy z pozyskaniem tej waluty, będzie mogło rozliczać się w walutach narodowych, ale za pośrednictwem systemu BRICS Pay.
*
Do tej pory Stany Zjednoczone próbowały na wszelkie sposoby zachować dominację swojej waluty na świecie, jednak ten okres właśnie przechodzi do historii, co może dać nam wiele ciekawych wydarzeń ekonomicznych, ale wprowadzić również niepokój na globalnych rynkach.
Bogdan Feręc
Źr. Global Times
Fot. BRICS Pay