Threshold informuje, iż rośnie ilość najemców, którzy zgłaszają problemy z odzyskaniem depozytów za mieszkanie.
Organizacja pomagająca najemcą mówi również, iż to zjawisko przybiera na sile w ostatnich latach, co powinno zakończyć się wprowadzeniem prawa ochrony depozytów, a takie rozwiązania może wprowadzić rząd. Threshold zaproponował, aby depozyt za mieszkanie, nie wędrował na konto lub do ręki landlorda, a złożony został u niezależnej strony trzeciej, co w wielu przypadkach chronić będzie najemców przed utratą depozytu lub problemami z jego odzyskaniem.
Tylko w II kwartale tego roku do Threshold zgłosiło się 195 najemców, którzy pod koniec umowy najmu, mieli problemy z odzyskaniem depozytów, jakie złożyli w chwili podpisywania umowy najmu. Dla porównania, w tym samym kwartale 2022 roku takich skarg do Threshold wpłynęło o 23 mniej. W okresie od stycznia do czerwca tego roku organizacja otrzymała łącznie 338 wniosków o pomoc w kwestii odzyskania depozytów mieszkaniowych, a zajęła się wszystkimi.
Dyrektor naczelny Threshold John-Mark McCafferty mówi:
– Widzieliśmy, jak najemcy, których właściciele zatrzymali kaucję, stawali przed wyzwaniami związanymi z przeprowadzką do nowego domu, a niektórzy byli zmuszeni wrócić do domu rodzinnego, aby zaoszczędzić na nową kaucję lub skorzystać z alternatywnych źródeł finansowania, aby sfinansować nową kaucję.
W drugim kwartale tego roku Threshold udało się również zablokować eksmisje w przypadku 880 gospodarstw domowych, a uznano, że wypowiedzenia były pozbawione podstaw. Z organizacją skontaktowało się również ponad 2000 osób, które zagrożone były bezdomnością, co miało związek z decyzją właściciela nieruchomości o jej sprzedaży.
W II kwartale 2023 roku wsparcie Threshold otrzymało 8685 gospodarstw domowych, które związane były z najmem, a prawie połowa dotyczyła wypowiedzeń najmu, co oznacza wzrost w stosunku do trzech pierwszych miesięcy tego roku o 37%.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo by Nina Kitaeva on Unsplash