Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Wielki Brat czuwa

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kamery monitoringu wtopiły się w obraz Irlandii, przestaliśmy zwracać na nie uwagę, ale są, patrzą i wciąż nas obserwują.

W kraju znajdziemy też miasta, w których ilość kamer przekracza stałą liczbę mieszkańców danego rejonu i tak dzieje się w Mountmellick w hrabstwie Laois. W tym mieście liczącym sobie 4069 mieszkańców jest więcej kamer, niż w jakimkolwiek innym w Irlandii i ocenia się, że na każde 90 osób przypada jedna kamera CCTV. Inaczej jest w północno-wschodnim Dublinie, bo tam już tylko 44 kamery przypadają na 54 816 osób, więc znacznie mniej, niż ma to miejsce w Mountmellick.

Ilość kamer, o których mowa, dotyczy wyłącznie kamer montowanych przez władze lokalne i państwowe, więc nie wlicza się do nich tych, które montowane są na budynkach prywatnych oraz firmach.

Jak powiedział jeden z radnych hrabstwa Laois Paddy Bracken, duża ilość kamer CCTV pojawiła się, kiedy zaczęto zmniejszać ilość funkcjonariuszy Gardy. Jak dodał, kamery w wielu przypadkach zadziałały już, jako środek odstraszających, a i wielokrotnie użyte zostały do ustalenia sprawców jakichś wybryków przeciwko osobom i mieniu. Pan Bracken dodaje, że w mieście Mountmellick przestępczość jest na raczej niskim poziomie, co można przypisać właśnie kamerom monitoringu.

Dostęp do nagrań z kamer CCTV ma obecnie Garda i służby bezpieczeństwa Republiki Irlandii, które otrzymują do nich dostęp na żądanie.

Co istotne, kończy się właśnie program przekazywania funduszy z Departamentu Sprawiedliwości na utrzymanie monitoringu miejskiego, co kosztowało podatników w każdym z trzech ostatnich trzech lat po jednym milionie euro, więc i ilość kamer może się zmniejszyć, o ile władze lokalne nie znajdą pieniędzy na ich obsługę i konserwację.

Nawet Komisja Ochrony Danych staje na straży mieszkańców kraju, bo w ostatnich latach wnioskowała o ograniczenie używania kamer CCTV, gdyż utrwalanie wizerunku osób i przechowywanie tych obrazów, w niektórych przypadkach łamało ustawę o ochronie danych osobowych, w tym właśnie ustawę o wizerunku osób. Podczas kontroli przeprowadzonej przez Komisję w 7 hrabstwach, wszystkie utrzymywały, iż nie prowadzą w żaden sposób inwigilacji osób. Tu jednak Komisja miała zdanie odrębne i ukarała grzywną w wysokości 50 000 € Radę Hrabstwa Kildare, za inne niż przypisane korzystanie z monitoringu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Rifath @photoripey on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version