Wielka Wyprawa Radia Wnet – Trójmorze – 18.08.2022 r. – Wilno
Radio Wnet wyruszyło w kolejną Wielką Wyprawę. W dwa miesiące odwiedzimy 14 państw leżących na brzegach trzech mórz. Podróż po ich stolicach zaczynamy od Wilna.
Rajmund Klonowski przypomina słowa Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w Gruzji. Zaznacza, iż gdyby Rosja postanowiła zaatakować państwa bałtyckie, zaczęłaby od Litwy ze względu na jej strategiczne położenie.
Rozmówca Jaśminy Nowak krytykuje postawę Berlina i Brukseli wobec wojny na Ukrainie.
Dziennikarz zaznacza, że poparcie dla Władimira Putina wzrosło po agresji na Ukrainę. Odnosi się do protajwańskiego zwrotu w litewskiej polityce. Zaznacza, że
Litwa zawsze miała w polityce zagranicznej wektor skierowany na wartości. Stąd zwrot ku Republice Chińskiej, która jest państwem demokratycznym.
Klonowski mówi także na temat Białorusinów na Litwie. Zauważa, że obecni w Unii Europejskiej Białorusini i Rosjanie nie organizowali żadnych własnych pikiet pod ambasadami Białorusi i Rosji.
Prof. Włodzimierz Bolecki o Józefie Mackiewiczu- „Ptaszniku z Wilna„. Przedstawia poglądy pisarza na komunizm i przybliża sprawę wydawania na niego wyroku śmierci przez AK. Wyjaśnia, jak wygląda obecnie recepcja autora „Lewej wolnej”.
Olga Siemaszko o wydarzeniu białoruskiej opozycji w Wilnie, na którym ogłoszono powstanie rządu emigracyjnego ze Swietłaną Cichanouską. Podkreśla, że to znak jedności opozycji demokratycznej ważny z punktu widzenia dyplomacji. Siemaszko mówi o Białorusinach mieszkających w Republice Litewskiej. Do Wilna sprowadzają się także białoruscy programiści, przenosząc swoje firmy.
Andrius Tučkus mówi o wsparciu Litwinów dla Ukrainy. Zebrali oni pieniądze na zakup Bayraktara. Sekretarz generalny Sejudisu przypomina wojnę w Gruzji. Zaznacza, że nie wyciągnięto z niej wniosków. Wspomina podział społeczeństwa po tym, jak „zamordowano Lecha Kaczyńskiego”. Rozmówca Krzysztofa Skowrońskiego odnosi się do wysokiej inflacji na Litwie. Stwierdza, że jego rodacy rozumieją, iż w przypadku zwycięstwa Rosji byłoby jeszcze gorzej.
Bohdanem Cywińskim wyjaśniał, czemu zdecydował się na życie na prowincji. Wspominał swoje podróże do Ameryki Łacińskiej, gdzie obserwował walkę związków zawodowych o prawa pracownicze. O sprawach robotników rozmawiał z papieżem Janem Pawłem II. Pisarz zauważa, że inaczej się patrzy na Zachód, kiedy się na nim mieszka. Odkrył, iż dla ludzi liczą się przede wszystkim pieniądze, a nie idee. Spotykał się z oskarżeniami, że Solidarność niszczy ład pojałtański komplikując Zachodowi życie.
Rozmówca Krzysztofa Skowrońskiego zauważył, że jego pokolenie miało dzieciństwo w czasie II RP i młodość w czasie okupacji. Jak wskazał powojenna rzeczywistość na wsi była złożona. Podział na nas i ich nie był tak wyraźny jak mogłoby się wydawać.
https://anchor.fm/radiownet/embed/episodes/Bohdan-Cywiski–pisarzPoranek-Wnet18-08-2022-r-e1mle6c
Krzysztof Skowroński opowiada o rozmowie z Bohdanem Cywińskim, historykiem, autorem książki Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej.