Wielka Brytania ma pierwszą cegłę do budowy muru granicznego na irlandzkiej wyspie
Brytyjski rząd wprowadził do Izby Gmin ustawę o zmianie niektórych punktów w umowie brexitowej, więc poczynił krok w kierunku stworzenia twardej granicy na irlandzkiej wyspie, co oznaczać będzie złamanie Protokołu Irlandzkiego, Porozumienia Wielkopiątkowego i potencjalnie wypowiedzenie umowy brexitowej.
Ustawa przeszła głosowanie stosunkiem głosów 295 do 221 w drugim czytaniu i uważa się, iż otwarta została droga do kolejnych kroków, jakie podejmować będzie Wielka Brytania w tej sprawie.
Oznacza to teraz tyle, iż brytyjski gabinet, może wprowadzić ustawę pod kontrolę całego parlamentu, a następnie poddać propozycję głosowaniu. O ile to okaże się pomyślne dla Borisa Johnsona, jego rząd będzie mógł jednostronnie, mocą brytyjskich ustaw zmienić traktat brexitowy, więc odejść od zapisów, które Londynowi się nie podobają.
Takie postępowanie będzie miało natomiast swoje reperkusje, gdyż Unia Europejska zapowiedziała, iż nie zostawi tej sprawy swojemu biegowi, a oskarży Wielką Brytanię o łamanie prawa międzynarodowego. Podobnie postąpić mają Stany Zjednoczone Ameryki, bo ich Izba Reprezentantów dała jasny sygnał, że odejście od zapisów Brexitu, Protokołu Irlandzkiego i Porozumienia Wielkopiątkowego, da efekt ochłodzenia stosunków na linii USA – UK.
Zmiany w umowie brexitowej odczuwać będzie też Republika Irlandii, która może doczekać się twardej granicy w ramach wyspy, a to będzie pogwałceniem wcześniej podpisanych dokumentów, a jednocześnie złamaniem obietnic, jakie składał Boris Johnson.
Ważne jest również, że po przyjęciu przez Westminster i londyński rząd nowych ustaw okołobrexitowych oraz wprowadzeniu ich w życie, Królestwo może doczekać się izolacji gospodarczej ze strony Unii Europejskiej. To z kolei może mieć wpływ na stosunki gospodarcze między Wielką Brytanią a Republiką Irlandii, ale też Irlandii Północnej i Republiki Irlandii, a w dobie kryzysu energetycznego, to Republika stanie na gorszej pozycji, bo większość nośników energii, dociera na irlandzką wyspę właśnie ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Bogdan Feręc
Źr: RTE