Wicepremier wzywa do zawieszenia broni
Tánaiste Michael Martin wezwał do zawieszenia broni na Bliskim Wschodzie, aby umożliwić dostarczenie pomocy humanitarnej do Gazy po – jak to określił, „ogromnych” ofiarach śmiertelnych.
Wicepremier wypowiedział te słowa tuż po przybyciu do Luksemburga, gdzie odbywa się właśnie szczyt ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Jak stwierdził Micheál Martin, zaistniała potrzeba utrzymania namiastki spokoju, aby możliwa była pomoc humanitarna ludności cywilnej.
Micheál Martin:
– Cierpienia niewinnej ludności cywilnej, zwłaszcza dzieci, są na skalę, która naszym zdaniem wymaga natychmiastowego zaprzestania oraz zapewnienia w przyspieszonym i kompleksowym zakresie wody, żywności i środków medycznych. Rozumiemy potrzebę rozprawienia się Izraela z Hamasem, ponieważ był to przerażający atak, ale stopień obecnego cierpienia, jakiego doświadczają niewinni cywile w Gazie, jest po prostu nie do przyjęcia. Dlatego uważamy, że konieczna jest przerwa humanitarna, aby przynajmniej zapewnić tam pomoc i zaopatrzenie.
Tánaiste wypowiedział się również w kwestii wsparcia udzielanego Hamasowi – poparcia przez niektóre państwa arabskie, a argumentował, że rozgrywającymi w tej sprawie są Iran i Liban, gdzie Hezbollach działa najprężniej.
Micheál Martin:
– Świat patrzy na to inaczej i jest zdania, że tak. Liban nie jest w stanie na tym etapie wytrzymać konfliktu, biorąc pod uwagę niebezpieczny stan, w jakim się już znajduje gospodarczo i społecznie. Zatem z pewnością można obejść się bez wojny, a cywile i młodzi ludzie tracą na wojnie. I jest to coś, o czym wszyscy musimy pamiętać, dlatego absolutnie konieczne jest unikanie w tym przypadku tej regionalnej eskalacji.
Do wezwania przyłączył się również Josep Borrell, czyli unijny szef polityki zagranicznej, a powiedział, że Unia Europejska prowadzi obecnie dyskusję nad dokumentem, który wzywać będzie od „przerwy humanitarnej” w konflikcie Izraela z Hamasem.
Josep Borrell stwierdził, iż potrzeba więcej przerw w działaniach wojennych, aby możliwe stało się dostarczanie pomocy humanitarnej, w tym należy przywrócić dostawy wody oraz prądu, a trzeba udostępnić również korytarze humanitarne, którymi wznowione będą dostawy odpowiednich ilości żywności.
Bogdan Feręc
Źr: RTE
Fot. X Micheál Martin