Wiadomość irlandzkiego Ambasadora w Polsce
Patrzę na zmarzniętą Warszawę w grudniu i wspominam niezwykle ciekawy rok.
Zbliżając się do końca 2023 roku, chcę podziękować moim wspaniałym kolegom z Ambasady za całą ich ciężką pracę w tym roku.
Naszym najważniejszym priorytetem jest zawsze pomaganie Irlandczykom potrzebującym pomocy. Zespół konsularny udzielił w tym roku pomocy dziesiątkom Irlandczyków znajdujących się w trudnej sytuacji, począwszy od zagubionych paszportów po poważne problemy zdrowotne.
Inną podstawową funkcją Ambasad jest także dostarczanie raportów i analiz na temat rozwoju sytuacji politycznej i gospodarczej w krajach akredytacji. Było to szczególnie ważne w Polsce w ostatnich miesiącach, gdy w październiku odbyły się wybory parlamentarne. Utrzymaliśmy także silny dialog z polskim rządem w kwestiach unijnych, przede wszystkim w zakresie wsparcia dla Ukrainy.
Wspieraliśmy szereg ważnych wizyt na Ukrainie, w tym Tánaiste i Cathaoirleach. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni polskiemu rządowi protokolarnemu i służbom bezpieczeństwa za pomoc w ułatwieniu tych wizyt. Wizyta Cathaoirleach była także okazją do odbycia spotkania wprowadzającego z nową marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską, a także spotkania z częścią społeczności irlandzkiej w Warszawie.
Oczywiście bardzo uważnie śledziliśmy wybory w Polsce i nie możemy się doczekać współpracy z nowym rządem w Polsce przez cały 2024 rok.
W tym roku obchodziliśmy kilka ważnych rocznic. W 2023 roku minęło 150 lat od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego, odkrywcy i filantropa z Polski, który nadzorował pomoc dziesiątkom tysięcy ludzi w Irlandii podczas klęski głodu. Jego rodzinna wieś Głuszyna i miasto Poznań organizowały przez cały rok wspaniały program wydarzeń upamiętniających jego życie.
Odwiedziłem Wrocław, aby podzielić się historią 50-lecia członkostwa Irlandii w UE i ogromnymi korzyściami, jakie przyniosło nam to jako krajowi. Odwiedziłem także Łódź na odsłonięciu muralu zespołu U2, upamiętniającego ich piosenkę New Year’s Day, wydaną w 1983 roku na cześć ruchu Solidarność w Polsce.
Oprócz patrzenia wstecz patrzymy w przyszłość. Handel między Irlandią a Polską osiągnął do 2022 r. ponad 7,4 mld euro, co oznacza wzrost o około 31% w porównaniu z rokiem poprzednim. Bardzo się cieszę, że mogłem poznać irlandzkie firmy, takie jak PM Group, Portwest i OPG Property Professionals, które prosperują w Polsce i wspaniale jest widzieć, jak się rozwijają. We wrześniu miałem ogromny zaszczyt oficjalnie otworzyć biuro RKD Architekci w Krakowie. Życzę im i wszystkim irlandzkim firmom w Polsce wszelkich sukcesów.
Budujemy także powiązania w edukacji i kulturze. Fundacja Kultury Irlandzkiej zorganizowała w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu fantastyczne wydarzenie z okazji 100. rocznicy literackiej Nagrody Nobla Yeatsa. Alice Lyons została naszą pierwszą poetką rezydentką w Rezydencji Heaney-Miłosz, z sześciotygodniową Rezydencją w Krakowie. Fantastycznie było także spotkać wielu spośród setek irlandzkich studentów studiujących na polskich uniwersytetach.
Już nie możemy się doczekać kolejnego ekscytującego 2024 roku. Na razie jednak chciałbym skorzystać z okazji i życzyć wszystkim wesołych Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w przyszłym roku.
Patrick Haughey
Ambasador Irlandii w Polsce
*
Poprzez tę informację chciałbym złożyć na ręce Jego Ekscelencji ambasadorowi Patrickowi Haugheyowi podziękowania całej Ambasadzie Republiki Irlandii w Warszawie za przekazanie tej informacji, która za naszym pośrednictwem trafi do tysięcy Polaków mieszkających na naszej wspólnej Szmaragdowej Wyspie.
Opr. Bogdan Feręc
Źr. Ambasada Republiki Irlandii w Rzeczypospolitej Polskiej Photo Embassy of Ireland Warsaw