W tym sezonie nie powinno być problemów z gazem
Nie oznacza to, że ceny będą niskie, czy też zaczną wyraźnie się obniżać, ale rzecznik Komisji Europejskiej powiedział, że UE osiągnęła cele zimowego magazynowania gazu znacznie przed terminem.
Aktualnie europejskie magazyny gazu wypełnione są tym paliwem w 89,89% swojej pojemności, czyli udało się zabezpieczyć Unię Europejską w ten nośnik energii na kilka miesięcy przed wyznaczoną datą końcową.
Jak wynika z informacji rzecznika Komisji Europejskiej, nie wszystkie państwa unijne mają taki poziom wypełnienia magazynów, ale proces trwa, więc wydaje się, że i maruderzy osiągną poziomy magazynowe przez nastaniem chłodów.
Celem Unii Europejskiej na zbliżający się sezon zimowy było wypełnienie magazynów gazu do 90% pojemności do 1 listopada tego roku, a zmiany w przepisach wprowadzono tuż po inwazji Rosji na Ukrainę. Pełne magazyny to dobra informacja dla całej Europy, gdyż ta zdążyła zabezpieczyć się w gaz przed pojawiającymi się ze strony Moskwy zapowiedziami, że zakręci kurek z gazem dla Mołdawii. Te słowa wywołały zaś panikę na rynkach hurtowych gazu ziemnego na całym świecie, a w konsekwencji rosyjskich gróźb ceny zaczęły rosnąć.
Na początku kwietnia europejskie magazyny skroplonego gazu ziemnego wypełnione były w 56 proc., a był to efekt dywersyfikacji dostaw, ale też stosunkowo ciepłej zimy sezonu 2022/2023. To z kolei stało się znacznym zwiększeniem unijnej średniej w zakresie magazynowania gazu, a wynoszącej za ostatnie 5 lat 34%.
W tym tygodniu ceny gazu na wirtualnych giełdach utrzymywały poziom nieco poniżej 40 € za megawatogodzinę, czyli były znacznie niższe od tych, jakie widziane były rok temu i przez większość 2022 roku. Niestety Unia Europejska nadal podatna jest na wahania cen gazu na światowych rynkach, gdyż jest uzależniona od dostaw tego nośnika energii, a pełne magazyny wcale nie oznaczają, że gaz będzie istotnie tańszy.
Magazyny gazu to rezerwa, więc surowiec wykorzystywany jest w chwili, gdy dostawy bieżące są zbyt niskie w stosunku do zapotrzebowania, czyli w sezonie grzewczym, cena gazu uzależniona jest również od aktualnych w tym okresie cen.
Ogólna pojemność magazynowa skroplonego gazu ziemnego dla Unii Europejskiej wynosi obecnie 100 miliardów metrów sześciennych, co jest zapasem na około 3 miesiące.
Bogdan Feręc
Źr. Euronews