W marcu wzrosła ilość zadłużonych gospodarstw domowych
Komisja ds. Regulacji Usług Komunalnych (CRU) opublikowała dane o zaległościach za nośniki energii, a jak się okazało ich ilość podniosła się w przypadku odbiorców prądu i gazu.
W marcu od poziomu 25% podniosła się na ilość osób zalegających z rachunkami za gaz, ale spadł do 10% odbiorców prądu, jednak nie ujawniono, w jakiej to zadłużenie jest wysokości. W lutym z opłatami za prąd zalegało 11% gospodarstw domowych, więc miesięczny spadek wyniósł 1%, a stało się to zaraz po przekazaniu przez rząd trzeciej transzy pomocy energetycznej.
Co istotne, wzrost ilości odbiorców zalegających z opłatami za dostarczony gaz była wyższa, niż miało to miejsce podczas poprzedniego szczytu zaległości, a ten przypadał na okres od kwietnia do sierpnia 2023 roku.
Zwiększyła się też ilość firm, które zalegały z opłatami za prąd i gaz, a w marcu 2024 r. ich ilość podniosła się do 17% w ujęciu rocznym. Jeżeli jednak spojrzeć na to w perspektywie miesięcznej, to między lutym a marcem ilość firm zalegających z rachunkami za prąd i gaz obniżyła się z 30 do 28 procent. W lipcu ub. roku zaległości firm sięgały natomiast 31%.
W marcu tego roku 103 gospodarstwa domowe, a w związku z zaleganiem z opłatami doczekały się zawieszenia dostaw prądu, natomiast w przypadku firm były to 34 przedsiębiorstwa. W przypadku odbiorców gazu było to 218 gospodarstw domowych i 13 firm.
Senator reprezentująca Sinn Féin Lynn Boylan powiedziała, że należałoby ujawnić, z jakiego powodu dostawy prądu i gazu były zawieszane, bo to mogłoby pokazać, w jakim zakresie występują problemy z płatnościami za media.
Lynn Boylan:
– Jestem głęboko zawiedziona, że pomimo zobowiązania się CRU do opublikowania kwoty zaległości, ta odmówiła publikacji kwoty. Żeby poznać skalę problemu, potrzebujemy wszystkich danych.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Ilse Driessen on Unsplash