Dwie spółki notowane na giełdzie w Londynie osiągnęły porozumienie w sprawie budowy wartego wiele milionów euro zakładu przetwarzania odpadów w wodór.
Firmy planują skorzystać ze wspieranego przez UE Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, w którego ramach dla Irlandii przeznaczono 169 mln euro i zostanie on wykorzystany do wsparcia inicjatyw w środkowych w kraju po zamknięciu elektrowni opalanych torfem oraz zakończeniu komercyjnego wydobycia torfu.
Projekt wodorowy będzie rozwijany przez spółkę Eranova Longford, która jest w równym stopniu własnością Alister Future Technologies – spółki zależnej Hydrogen Utopia International – oraz Powerhouse Energy Group. Obie firmy wspólnie pokryją koszty rozwoju projektu.
Zgodnie z planem przedsiębiorstwa mają nadzieję zbudować zakład przetwarzający odpady plastikowe na wodór w ośrodku o nazwie Fishertown Energy Park w hrabstwie Longford. Na terenie Clondry, gdzie znajdowała się dawna fabryka dżinsów Atlantic Mills, a została zamknięta w 1999 roku.
Nieistniejącą fabrykę wraz z przyległymi gruntami kupiła w 2021 roku za 5 mln euro firma Mashup Group, będąca właścicielem Schoolbooks.ie.
Strony zgodziły się zmienić i przeformułować umowę opcyjną sporządzoną w zeszłym roku, która zapewniłaby spółce Eranova dzierżawę gruntu na 25 lat. Eranova zapłaci Mashup kwotę 150 000 euro w ramach opcji najmu, przy czym termin płatności zależy od daty uzyskania pozwolenia na budowę dla projektu w Longford.
Początkowe finansowanie rozwoju zapewniają Alister Future Technologies i Powerhouse Energy Group w drodze pożyczki udziałowców o maksymalnej wartości 200 000 euro każdy.
Zgodnie z warunkami nowej umowy Mashup otrzymał opcję nabycia udziałów w spółce Eranova w terminie 10 dni od przewidywanego zamknięcia finansowego projektu Longford lub przewidywanego rozpoczęcia jego budowy.
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji zatwierdzony przez UE w 2022 r. ma wspierać szeroką gamę przedsiębiorstw, w tym MŚP i start-upy.
Aleksandra Binkowska, dyrektor generalna Hydrogen Utopia International, powiedziała, że planowany w Longford zakład będzie jednym z pierwszych w historii zakładów przetwarzających odpady plastikowe na wodór.
Powerhouse Energy Group stwierdza natomiast, że natychmiastowo skupia się na uzyskaniu pozwolenia na budowę dla tego projektu. Fishertown Park posiada już podstację elektryczną, a projekt wodorowy może potencjalnie wykorzystać istniejące oczyszczalnie ścieków, które wcześniej obsługiwał Atlantic Mills.
Opr. Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo CC BY-SA 4.0 Dinkun Chen