Leo Varadkar poinformował, że zmiany w Konstytucji Republiki Irlandii mogą nastąpić jeszcze w tym roku, ale wszystko uzależnione będzie od wyniku referendum ogólnokrajowego.
Od wielu lat działacze i członkowie ugrupowań politycznych zgłaszali, iż należy zmienić irlandzką ustawę zasadniczą, więc zrównać prawa kobiet i mężczyzn, co powinno mieć odzwierciedlenie w Konstytucji. Najbardziej nalegały na wprowadzenie zmian partie z rodowodem socjalistycznym, chociaż i w innych dało się słyszeć takie głosy.
Obecnie przygotowywane są nowe przepisy, a i tworzy się pytania do referendum w tej sprawie, więc jeszcze przed 1 lipca wszystko ma być przygotowane.
Leo Varadkar powiedział:
– Zbyt długo kobiety i dziewczęta wykonywały nieproporcjonalną część obowiązków opiekuńczych, były dyskryminowane w domu i w miejscu pracy, uprzedmiotowiane, lub żyły w strachu przed przemocą domową lub przemocą ze względu na płeć. Z przyjemnością ogłaszam, że rząd planuje przeprowadzić referendum w listopadzie tego roku, aby zmienić naszą Konstytucję, by zapewnić równość płci i usunąć przestarzałe odniesienie do kobiet w domu, zgodnie z zaleceniami Zgromadzenia Obywatelskiego ds. Równości Płci.
Referendum jest konsekwencją zalecenia Zgromadzenia Obywatelskiego ds. Równości Płci oraz Specjalnego Komitetu Wspólnego Oireachtas ds. Równości Płci, a jako osobę odpowiedzialną za realizację wyznaczono ministra ds. równości Roderica O’Gormana.
Tym samym pozytywny wynik referendum, przynieść może zmianę Artykułu 40 Konstytucji Republiki Irlandii, który bezpośrednio odnosi się do równości płci oraz niedyskryminowania osób z jakiegokolwiek względu. Zmian doczeka się też Artykuł 41 o ochronie życia rodzinnego, a ten mówi, że matki powodowane „koniecznością ekonomiczną” nie powinny być zmuszane do pracy „z zaniedbywaniem obowiązków domowych”.
Zgromadzenie Obywatelskie ds. Równości Płci przyjęło propozycję zmian konstytucyjnych w tej sprawie stosunkiem głosów 94% za, więc obowiązku pracy w domu dla kobiet. Proponuje się też zastąpienie słowa „kobieta” słowem „płcie”, więc obie będą miały jednakowe prawa i obowiązki, jakie wynikają ze wspólnego prowadzenia gospodarstwa domowego.
Jeżeli cały proces przebiegnie pomyślnie, nowe konstytucyjne zapisy przejdą drogę legislacyjną do września, możliwe będzie zorganizowanie referendum w listopadzie. Następnie rząd zgłasza wyniki referendum pod rozwagę posłów, którzy o ile przyjmą dokument, przesyłają go do wyższej izby parlamentu, a jego przyjcie przez Seanad, wiąże się z wysłaniem go do prezydenta. Wówczas głowa państwa składając podpis pod nowelizacją ustawy zasadniczej, zmienia Konstytucję Republiki Irlandii.
Bogdan Feręc
Źr: Inependent
Photo Government of Ireland