W którym europejskim kraju jest najlepszy system emerytalny?
Analizy, jakie pojawiły się na świecie, pokazały, że najlepszym globalnie miejscem na emeryturę jest Europa, która wciąż ma całkiem rozbudowany system emerytalny i może pod tym względem konkurować z wieloma największymi gospodarkami na całym świecie.
Globalny raport Mercer CFA Institute pokazał, że europejskim liderem systemów emerytalnych na Starym Kontynencie jest Holandia, a w rankingu oceniano 50 wskaźników, 47 systemów dochodów emerytalnych, natomiast oceną objęto 64% populacji ziemi.
Pod uwagę, ale jako najwyższy wskaźnik wzięty został ten oceniający dostępność świadczeń emerytalnych w 2023 roku, a także ważna była stabilność w ujęciu wieloletnim oraz jakość zarządzania.
Na drugiej pozycji pod względem idealnych miejsc na spędzenie emerytury zajęła Islandia, a trzecie miejsce przypadło Danii. W dalszej kolejności do państw z dobrymi systemami emerytalnymi zaliczono Finlandię, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię, Szwajcarię, Irlandię, Belgię, Portugalię i Niemcy, którym jednak wytknięto, że potrzebują pewnych zmian w swoich systemach, aby stały się bardziej przyjazne dla ich mieszkańców.
We Francji, Hiszpanii, Włoszech, Polsce, Austrii i Chorwacji, a także w USA występują poważne zagrożenia i/lub niedociągnięcia, którymi należy się zająć, jak stwierdzono w raporcie, jednak te państwa znalazły się w górnej części całej światowej stawki.
Najgorzej pod względem emerytalnym jest natomiast w Indiach, na Filipinach, w Argentynie, Turcji i Tajlandii, a to te państwa wymagają głębokiej modernizacji systemów, jakie pozwalać będą ich mieszkańcom spokojnie przetrwać emeryturę.
W ocenie ogólnej Holandia zebrała 85 punktów na 100 możliwych, natomiast Irlandia otrzymała ich 70,2. Przypadek Polski można oceniać na dwa sposoby, bo z jednej strony nie jest aż tak źle, ale można też dodać, że 57,6 punktu, to jednak niewiele, ale znacznie więcej niż w Argentynie. Ocena ogólna tego kraju zamyka się wartością 42,3 punktu.
Średnia całego badania wyniosła 63 punkty, więc Polska znajduje się pod kreską, a Irlandia powyżej średniej dla całego świata.
Bogdan Feręc
Źr. Mercer
Photo by Christian Lue on Unsplash