W zeszłym roku nastąpił niewielki wzrost liczby kontaktów z dublińskim Centrum Kryzysowym ds. Gwałtów.
W 2023 roku z całodobowej obsługi skorzystało 18 600 osób i jest to najwyższy wskaźnik kontaktów w 45-letniej historii centrum, a wzrost o 200 w stosunku do roku poprzedniego. Pierwsze kontakty dotyczyły 10 106 osób, które szukały pomocy, co oznacza wzrost o ponad 800 w porównaniu z 2022 r.
71% osób, które skontaktowały się z DRCC w zeszłym roku, to kobiety; 17,5% stanowili mężczyźni, a 11% zidentyfikowano jako inne.
Największą grupę osób, które podały swój wiek, stanowiły osoby po trzydziestce, a najwyższy odsetek osób dzwoniących na Krajową Linię Pomocy Kryzysowej w sprawie gwałtu, które szukały wsparcia w związku z gwałtem, miało miejsce w przypadku wieku dorosłego, czyli było ich 40%. Drugim najczęstszym powodem dzwonienia była rozmowa o wykorzystywaniu seksualnym dziecka 34%, a następnie przemocy na tle seksualnym w wieku dorosłym 17%.
W raporcie dyrektor naczelna Dublin Rape Crisis Centre Rachel Morrogh zauważyła, że 33% nowych zgłaszających pojawiło się na policji ze zgłoszeniem rzekomego przestępstwa na tle seksualnym.
Już drugi rok DRCC odnotowuje „niepokojącą tendencję” w liczbie osób zgłaszających problemy związane ze zdrowiem psychicznym za pośrednictwem infolinii. Dzwoniący czuli, że nie mają się do kogo zwrócić, co sprawiło, że większa ilość osób wymagała dłuższych okresów terapii.
Według DRCC niepokojącą i rosnącą tendencją w 2023 r. była liczba osób zgłaszających myśli samobójcze i tego dotyczyło 500 kontaktów związanych z myślami samobójczymi.
W ubiegłym roku w ośrodku terapeutycznym leczono 497 osób, czyli mniej niż w 2022 roku, kiedy z tej skorzystało 591 osób.
Według centrum było to głównie spowodowane „wyzwaniami rekrutacyjnymi”, ale dodano, że pod koniec ubiegłego roku zatrudniono nową grupę terapeutów.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Jen Theodore on Unsplash