Komisja Europejska opublikowała dane o marnowaniu żywności w państwach unijnych, a z badania wynika, że w Irlandii traci się jej o 10% więcej, niż wynosi średnia dla całego bloku.
Dane dotyczą 2022 roku, a rocznie w Irlandii marnuje się w przeliczeniu na jednego mieszkańca 145 kg, natomiast w całej Unii Europejskiej jest to 132 kg. Co jednak zaznaczono w raporcie, za tak wysoki poziom marnotrawienia żywności w Irlandii odpowiadają przedsiębiorstwa produkcyjne, nie zaś osoby prywatne.
Jeżeli wziąć pod uwagę całą Unię Europejską, w 2022 roku wytworzono 59,2 mln ton odpadów żywnościowych, a na Irlandię przypadało prawie 750 tysięcy ton.
Dane pokazują jednak, że w Irlandii znacznie obniżył się pozom marnowania żywności, bo w 2020 roku było jej średnio na mieszkańca 154 kg, co spadło do poziomu 145 kg. W porównaniu od całej Unii mieszkańcy Irlandii radzą sobie znacznie lepiej w zakresie ograniczenia marnotrawienia żywności, ponieważ jej ilość pochodząca z gospodarstw domowych stale spada, więc teraz znakomita większość śmieci spożywczych pochodzi z zakładów przemysłu przetwórczego i od producentów żywności.
W 2022 roku każdy mieszkaniec w Irlandii wytworzył 43 kg odpadów żywnościowych, natomiast średnia dla UE była na poziomie 72 kg. Tym samym można też powiedzieć, że mieszkańcy Irlandii wytwarzają 30% śmieci żywnościowych, a średnia dla Unii Europejskiej wynosi 55%.
W przeliczeniu na osobę zakłady produkcyjne w kraju marnują 31% żywności, więc około 45 kg na osobę, co też jest niższym wynikiem w skali ogólnej UE. Restauracje i zakłady gastronomiczne w 2022 roku odpowiedzialne były za zmarnowanie 21% żywności, a właściwie za wyprodukowanie odpadów żywnościowych, co odpowiadało 30 kilogramom tego rodzaju odpadów na mieszkańca rocznie.
To jednak daje trzeci najwyższy wynik w Europie, a Irlandię wyprzedziły tylko Malta i Cypr. Średnia ilość marnowanej żywności w UE, którą przypisuje się restauracjom i punktom gastronomicznym to 15 kg na osobę, więc 11%.
Dane opublikowane zostały przy okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości na temat Strat i Marnowania Żywności.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Image by Pete Linforth from Pixabay