W Irlandii rząd intensywnie debatuje o amerykańskich cłach

Od kilku dni w ministerialnych gabinetach światła palą się do późnych godzin wieczornych, a wszystko przez cła, jakie na Unię Europejską nałożone zostaną już jutro, co kazało przygotować się na całkiem inną sytuację ekonomiczną.
Jutro nastanie „Dzień Wyzwolenia”, jak go nazywa Donald Trump, czyli zaczną obowiązywać cła na wiele towarów, jakie eksportowane są z Europy do Stanów Zjednoczonych, co całkowicie zmieni zasady handlu. To z kolei będzie miało wpływ na wiele przedsiębiorstw z Unii Europejskiej, które do tej pory korzystały z ruchu bezcłowego w wyminie towarowej.
Oczywiście cła dotkną też Irlandię, która wieloma sposobami próbuje znaleźć rozwiązania tej sytuacji, ale nie może działać tak, jakby miała na to ochotę.
W zakresie niektórych podejmowanych kroków ochronnych musi podporządkować się Unii Europejskiej, więc dołączy do niej i na towary importowane z USA nałoży cła od 10 do 25 procent. Nie stanie się to jednak tego samego dnia, a po około dwóch tygodniach, co ma być z jednej strony sygnałem dla Białego Domu, że Unia chce się w tej kwestii porozumieć, a z drugiej, chce zobaczyć, jaki wpływ będzie to miało na firmy handlujące ze Stanami.
Irlandzki rząd czeka też na dane z Urzędu Statystycznego, a te pokażą, jak zapowiedź Donald Trumpa wpłynęła na stopę zatrudnienia w kraju, więc wówczas dostosuje też swoją strategię, jaka wykorzystana będzie podczas misji handlowych do USA. Te Natomiast zapowiadane są od ponad dwóch tygodni i mają się rozpocząć w najbliższym terminie.
Ważne jest jednak, że w kraju do rozmów w departamentach włączono też głos ekspercki, więc swoje wizje przyszłości gospodarczej przedstawiają ministrom ekonomiści oraz specjaliści od zagadnień handlu międzynarodowego.
Irlandia nie kończy jednak na tym i wezwała instytucje odpowiedzialne za współpracę międzynarodową, handel oraz promocję do zwiększenia wysiłków na rzecz zdobywania nowych rynków, ale też zwiększenia obrotów na tych, z którymi irlandzka gospodarka już współpracuje.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Fot. CC BY-SA 3.0 Jean Housen