W Irlandii powstanie Muzeum Medycyny

Miasto stołeczne Dublin wzbogaci się o kolejną atrakcję turystyczną, a przeznaczona będzie zarówno dla zwiedzających z kraju oraz zagranicy, jak i prezentować ma historię medycyny na wyspie.
Muzeum powstać ma przy siedzibie Królewskiej Izby Lekarskiej w Irlandii na Kildare Street, a Izba zwróciła się już z wnioskiem do Rady Miasta Dublina o wydanie pozwolenia na tę inwestycję. Kolegium Medyczne w Dublinie przez ostatnie 350 lat gromadzi artefakty i dokumentację medyczną, w której zawarto wiele nowoczesnych niegdyś metod postępowania z chorobami, a także metody leczenia i wynalazki medyczne, co stało się podstawą pomysłu utworzenia Muzeum Medycyny.
Samo muzeum miałoby się mieścić w piwnicach istniejącego budynku, jednak potrzebne są do tego prace modernizacyjne, na co zgodzić się muszą miejscy radni.
Royal College of Physicians of Ireland założony został w 1653 roku, a w tym miejscu ma swoją siedzibę od 1864 roku, więc przez ten czas zdążył zgromadzić wiele pamiątek, które teraz chciałby udostępnić zwiedzającym. We wniosku podkreślono, że „dziedzictwo uczelni, jej globalny zasięg, wpływ na współczesność i stała działalność na rzecz zdrowia publicznego” powinna doczekać się stałej ekspozycji. Uczelnia dodaje, że celem nowej jednostki muzealnej jest „stanie się ośrodkiem doskonałości w zakresie edukacji, badań i zaangażowania społeczeństwa w historię medycyny i nauk medycznych w Irlandii”.
Muzeum podzielone ma być na pięć stref, w których prezentowane będą dowody działalności medycznej na wyspie, ale i przedstawione zostaną osiągnięcia i działalność średniowiecznych „lekarzy”, którzy rekrutowali się wówczas najczęściej z cechu cyrulików, czyli ludzi zajmujących się zawodowo goleniem, kąpaniem, ale i wyrywaniem zębów. Ówcześni „lekarze” pochodzili też z innych grup zawodowych, a bardziej kojarzą się z ich współczesnymi odpowiednikami i chodzi o aptekarzy, położnymi, domorosłymi chirurgami, ale też wytwórcami peruk.
Na wystawie prezentowane mają być eksponaty sprzed ponad 300 lat, a należą do nich dawne narzędzia medyczne, które niekiedy lepiej mogłyby wyglądać w salach tortur, ale i prezentowane będą techniki medyczne sprzed kilkuset lat. Do tego zaplanowano również część poświęconą współczesnej medycynie konwencjonalnej, w tym prezentowany będzie wywiad z twórcą szczepionki na Covid-19.
Rada Miasta Dublina zaaprobowała ten projekt, a nawet wyraziła zadowolenie z inicjatywy, chociaż poprosiła o dodatkowe opinie w kwestii „dobrego planowania i ochrony środowiska”.
Jak informuje Royal College of Physicians of Ireland, który będzie zarządzał Muzeum Medycyny, obiekt czynny będzie zawsze od poniedziałku do piątku, również w wakacje, a zwiedzanie należy planować w godzinach od 10:00 do 16:00. W sezonie letnim Muzeum czynne będzie również w weekendy, a jednocześnie będzie mogło pomieścić 50 osób.
Uczelnia czeka teraz na wydanie formalnej zgody Rady Miasta Dublina, która pojawić się ma w najbliższych tygodniach.
*
Cóż, może lepiej takie otworzyć w którymś ze szpitali, taniej będzie i interaktywnie. 😉
Bogdan Feręc
Źr. Breaking News
Fot. CC BY-SA 4.0 Osama Shukir Muhammed Amin FRCP(Glasg)