Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

W Irlandii ponownie wzrosła długość życia

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Koronawirus miał przyczynić się jakoby do depopulacji ludzkości, ale zamiary te pokrzyżowała m.in. Irlandia, gdzie stwierdzono, że przez pandemię Covid-19, wydłużyła się średnia długość życia mieszkańców wyspy.

Badanie OECD wykazało, że obecnie średnia długość życia na Zielonej Wyspie wynosi 82,6 lat, co daje siódmą pozycję w Europie, a średnia europejska to 81,5 roku, więc o 0,2 roku więcej, niż przed pandemią. Wstępnie pandemia przyczyniła się do skrócenia długości życia w Europie, co wynika z danych, ale już w 2022 roku ta zaczęła wrastać i obecnie ówczesną przekracza.

W opracowaniu OECD można przeczytać:

W 2023 r. w większości krajów UE wskaźnik ten był mniej więcej na tym samym poziomie, co przed pandemią, a w niektórych krajach osiągnął nawet nieco wyższy poziom niż przed pandemią, choć zazwyczaj nadal był niższy niż przed pandemią.

Najdłużej żyją teraz Szwajcarzy, bo 84,2 lata, a następnie Hiszpanie i Włosi po odpowiednio 84 i 83,8 lat. Co też ciekawe, wszystkie wskaźniki żywotności w Europie w 2023 roku zaczęły przekraczać te z 2019 roku, chociaż wcześniej oczekiwano skrócenia średniej długości życia.

Irlandzki Departament Zdrowia powiedział natomiast, że Irlandia ma jeden z najwyższych wskaźników szacowanych lat życia w zdrowiu po 65 roku życia i wynosi 11,6 lat, a średnia UE to 9,1 roku. Dla porównania ten sam wskaźnik w Norwegii wynosi 14,5 roku, Szwecji 13,9 i na Malcie 12,1 roku.

Irlandia ma też jeden z najniższych wskaźników złego lub bardzo złego stanu zdrowia po 65 roku życia i wynosi on 9,2%, a średnia w UE to 18,5%. Ilość osób po 65 roku życia, które cierpią na przynajmniej jedną chorobę przewlekłą, w Irlandii wynosi 48,9%, a średnia dla całej Unii Europejskiej to 60,3%.

Irlandia z Luksemburgiem i Islandią mają najniższy odsetek osób w wieku 65 lat i starszych, który wynosi 15%, ale podniesie się on do 2050 roku o ponad 2/3.

Bogdan Feręc

Źr. OECD/Dept. of Health

Photo by Wiryan Tirtarahardja on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version