W Irlandii nie ma przejrzystości zarobków?

Platforma zajmująca się wsparciem w znalezieniu pracy i pracowników Indeed, przeprowadziła badanie, a pytała uczestników, czy w ich firmach panuje zasada pełnej przejrzystości zarobków.
Jak się okazało, tylko jedna na cztery osoby odpowiedziała, że tak właśnie dzieje się w zakładach, gdzie są zatrudnieni, natomiast ponad 50% jest zdania, że rozmowy na ten temat w ich firmach są praktycznie nieobecne. Niecała 1 na 5 osób odpowiedziała, że wie, ile zarabia koleżanka lub kolega z pracy, a 16% nie miałaby problemu z ujawnieniem swoich zarobków współpracownikom.
83% badanych jest zdania, że oferty pracy powinny zawierać widełki zarobków na danym stanowisku, a 41% chciałoby widzieć również szczegóły dotyczące kwestii wynagrodzenia.
Indeed dodaje, że znacznie wyższy wskaźnik przejrzystości zarobków panuje w Wielkiej Brytanii, bo jest to 71%, a najniższy w Europie w Niemczech, gdzie wynosi 16%. Wszystko jednak powinno się zmienić w roku przyszłym, ponieważ w życie wejdzie unijna dyrektywa o przejrzystości płac, co zmuszać będzie pracodawców do podawania pełnej informacji w tym zakresie, a także zmienią się niektóre prawa pracownicze, oczywiście na korzyść osób zatrudnionych.
Badanie Indeed przeprowadzone było przez firmę Censuswide i objęło ponad 1000 irlandzkich pracowników.
Komentując wyniki, starszy ekonomista Indeed Jack Kennedy powiedział:
– Znaczna część respondentów uważała, że wynagrodzenia to temat, o którym nie mogą rozmawiać w gronie swoich pracowników, ale wierzyli również, że sytuacja uległaby zmianie w sytuacji, gdyby stawki wynagrodzeń lub średnie stawki wynagrodzeń były otwarcie publikowane. To sugeruje, że wielu pracowników będzie opowiadać się za nowymi wymogami UE, a przepisy, gdy zostaną wdrożone w Irlandii, mogą prowadzić do nowej ery przejrzystości wynagrodzeń i otwartości, która ostatecznie pozwoli ludziom dowiedzieć się, czy są uczciwie wynagradzani za wykonywaną pracę.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Brooke Cagle on Unsplash