Sektor pubów od jakiegoś czasu jest pod dużą presją, a ta związana jest z rosnącymi cenami dostarczanych piw, ale też ze zmniejszającą się ilością klientów i trudnymi warunkami prowadzenia biznesu.
To jednak nie wszystko, co może dotknąć ten tradycyjny irlandzki sektor, bo Irlandzka Federacja Winiarzy zauważyła, że puby prowadzone obecnie, mogą mieć problem z przejęciem ich przez członków rodzin. W badaniu, jakie przeprowadziła Federacja, ujawniono, że 84% obecnie istniejących pubów, nie będzie miało spadkobierców, więc prawdopodobnie wraz z przejściem ich obecnych właścicieli na emeryturę, te zostaną zamknięte.
37% respondentów dodało, że w ciągu najbliższych dwóch lat zamierza przejść na emeryturę, co określone zostało przez Federację, jako „tendencję wywołującą niepokój”.
Problemami, z jakimi boryka się branża pubów, są w największym stopniu koszty, więc i rentowność pubów, ale i kłopoty z pozyskaniem pracowników. Od przynajmniej dwóch lat puby nie są w stanie zapewnić pełnej obsady osobowej, w wiele z nich zmieniło nawet godziny pracy, co wywołane zostało brakiem siły roboczej.
Koszty pracy to kolejny czynnik, jaki wpływa na działalność pubów, a i ostatnie zmiany w prawie pracy, przyczyniły się do pogorszenia sytuacji w tym zakresie.
Część pubów, przede wszystkim tych mniejszych, w małych miejscowościach i na wsiach, dział obecnie na granicy opłacalności, a jak dodają ich właściciele, koszty ich prowadzenia stale wzrastają.
Na rynku pracy w sektorze pubów gwoździem do trumny wielu z nich stać się może wprowadzenie płacy wystarczającej na utrzymanie, więc wówczas małe puby nie będą mogły poradzić sobie z kosztami pracowniczymi. To oznacza, że zwolnią część pracowników, a może nawet zakończą działalność. Jeżeli płaca wystarczająca na utrzymanie będzie w Irlandii obowiązującą, a może się to stać za półtora roku, wówczas najniższa stawka pracowników wakacyjnych, wynosić może 35 € za godzinę pracy.
Większość właścicieli pubów stwierdziła, że na taką stawkę nie będą sobie mogli pozwolić, a jedynym dla nich wyjściem stanie się zakończenie działalności.
Dodatkowo zapowiada się, że wszystkie koszty ponoszone przez puby będą rosnąć, co wymuszać będzie podnoszenie cen, a w takim przypadku może to oznaczać kolejne zmniejszenie bazy klientów.
Z zeszłorocznego raportu Drink Industry Group of Ireland wiadomo, że od 2005 roku, z tutejszej mapy pubów zniknęło ich już ponad 2000, a kolejne zamknięcia są zapowiadane i w tym roku Irlandia może stracić około 20 działających jeszcze pubów.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Theme Photos on Unsplash