W Irlandii brakuje specjalistów. Ogromne wypalenie zawodowe
Już cztery na dziesięć firm w Irlandii zgłasza, że nie może uzupełnić wszystkich braków kadrowych w zakresie pracowników specjalistycznych, podaje IT Alliance Resourcing Service.
W przeprowadzonej niedawno ankiecie zapytano stu menedżerów i zarządzających firmami, czy mają wystarczającą kadrę pracowniczą, a 40% uznało, że barak im rąk do pracy. Niecałe 30% dodało, iż „nie sądzi”, że posiadają odpowiednie zasoby pracownicze. 45% respondentów odpowiedziało również, iż w tym roku zamierzają zwiększyć zatrudnienie, a najwięcej pracowników potrzebować będzie sektor opieki zdrowotnej, gdzie 88% firm uważa, że będzie zatrudniać dodatkowe osoby. Kolejnym sektorem będą finanse, w których zatrudnienie zwiększyć chce 67% firm oraz HR, również 67%.
Firmy rozpoczęły też przegląd wymagań dotyczących przestrzeni roboczej, a chcą dopasować rozmiar swoich biur do aktualnych i przyszłych potrzeb, więc w niektórych przypadkach może to oznaczać rezygnację z części wynajmowanych pomieszczeń, a w innych zwiększenie powierzchni pracy.
Dyrektor ds. sprzedaży grupowej w IT Alliance Paul Schmitz powiedział:
– Świat pracy niewątpliwie się zmienił, a hybrydowe style pracy nadal dominują w wielu irlandzkich organizacjach. Oczywiste jest, że firmy muszą być bardziej płynne i sprawne niż kiedykolwiek, jeśli chodzi o możliwości pozyskiwania różnego typu zasobów. Oznacza to zrównoważenie obecnego zapotrzebowania na usługi i ich długoterminowych planów, co może być niezwykle trudne. Chociaż firmy nie chcą przeceniać wymagań dotyczących zasobów, jak wiele z nich zrobiło to w ostatnich latach, nie mogą też pozwolić sobie na rezygnację z możliwości napędzania wzrostu z powodu braku ludzi lub umiejętności.
Wraz z tą informacją opublikowano badanie dotyczące pracowników, a Censuswide wykazało, że 46% zatrudnionych doświadczyła wypalenia zawodowego, z czego najwięcej zniechęconych pracowników jest na produkcji 71%, a po 67% w finansach i HR. Wśród wyższej kadry zarządzającej jeden na trzech dyrektorów doświadcza wypalenia zawodowego, a najwięcej takich przypadków jest w dziale służby zdrowia.
Prawie 50 proc. ankietowanych powiedziało jednak, że optymistycznie patrzą w przyszłość i spodziewają się, że w tym roku ich firmy będą się rozwijać.
Bogdan Feręc
Źr: Business Plus
Photo by Oscar Keys on Unsplash