W Europie jest zatrzęsienie narkotyków

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) jest zdania, że nigdy wcześniej w Europie nie było tyle sprowadzanych i produkowanych narkotyków, jak ma to miejsce obecnie.

Uważa się, że może to stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób, a już teraz obserwuje się negatywny wpływ narkomanii na zdrowie mieszkańców Europy. Unijna Agencja ds. Narkotyków jest przekonana, iż większość ludzi na kontynencie problem narkomanii i narkotyków dotknięta jest tym zjawiskiem, zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio. Kolejny problem to dostępność narkotyków i substancji odurzających, a ocenia się ją na wysoką, ale dodano, że i walka z przestępczością narkotykową jest problematyczna.

Najczęściej używanym w Europie narkotykiem są konopie indyjskie, które coraz częściej tracą miano substancji narkotycznych, a i produkuje się z nich wiele leków, co w przekonaniu dużej części mieszkańców kontynentu europejskiego, w pewien sposób legalizuje tę roślinę.

To nie wszystkie narkotyki, jakie trafiają na europejski rynek, bo w 2021 roku skonfiskowano oprócz 256 ton konopi indyjskich 816 ton haszyszu, ale też 303 tony kokainy. Tylko te ilości mogą wskazywać, że przemycanych na kontynent jest rocznie tysiące ton różnych substancji narkotycznych, które następnie dystrybuowane są w całej Europie. Jak wynika z danych statystycznych europejskich służb medycznych, narkotyki odpowiadają za ok. 1/5 zgonów powodowanych przedawkowaniem, ale mówi się w raporcie EMCDDA, iż liczby mogą być zaniżone.

W dokumencie Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii czytamy również, że w Europie zbyt niska jest dostępność do klinik leczących z uzależnień, chociaż sytuacja w ostatnich latach nieco się poprawiła. Ważne jest również, że przestępczość narkotykowa powiązana jest silnie z korupcją, co też należy zwalczać wszelkimi sposobami, gdyż brak działań na tym kierunku może zagrażać bezpieczeństwu Europy.

*

Moje prywatne zdanie jest całkiem inne w tej sprawie, a i rozwiąże także problem gangów narkotykowych. Skoro przekonuje się Europejczyków, że są ludźmi wolnymi, dlaczego zabrania się im używać substancji, które dają im szczęście? W mojej koncepcji wszystko jest proste i chciałbym zaproponować ją do wprowadzenia w całej UE, a opiera się na legalizacji wszelkich dostępnych na rynku narkotyków. Wówczas to poszczególne kraje unijne wydają zezwolenia na obrót narkotykami miękkimi oraz twardymi, co z kolei wpływa na zwiększenie wpływów do budżetów. Tu jednak odezwą się przeciwnicy, bo przecież narkomanami należy się zająć, pomóc i ich leczyć. Dobrze, ale dlaczego za moje i podatników pieniądze? Każdy użytkownik narkotyków, niezależnie od rodzaju, musiałby w moim rozwiązaniu samodzielnie zapłacić za leczenie odwykowe. O ile go nie stać, niech mu ziemia… Może to drastyczne rozwiązanie, ale chyba uczciwe w stosunku do osób, które narkotyków nie używają, więc nie muszą stać w kolejce do lekarza za narkomanem. Idąc dalej żaden z użytkowników narkotyków, nie byłby traktowany inaczej przez wymiar sprawiedliwości, a dodam, iż powinna być to okoliczność obciążająca dodatkowo, więc narkoman lub tylko okazjonalny użytkownik substancji odurzających, pod ich wpływem, za popełnione przestępstwo, o ile zostanie udowodnione, karany byłby maksymalnie, niezależnie od tego, czy przestępstwo lub wykroczenie popełnił pierwszy, czy też kolejny raz.

Kierowcy użytkownicy narkotyków, którzy prowadziliby pojazdy pod wpływem substancji odurzających, po ujawnieniu tego rodzaju przestępstwa, byliby w moim rozwiązaniu pozbawiani prawa do prowadzenia pojazdów bezpowrotnie, niezależnie od tego, czy kierowanie samochodem to ich zawód, czy też są rolnikami i muszą być operatorami maszyn rolniczych lub, czy samochód używany jest wyłącznie jako środek transportu do pracy.

Pracownicy zatrudnieni we wszystkich sektorach, a przyłapani na użytkowaniu „dopingu” w miejscu pracy, powinni być z niej zwalniani w trybie natychmiastowym, co też będę rekomendował politykom, którzy boją się zalegalizować narkotyki.

Bogdan Feręc

Źr: Euronews

Photo by Colin Davis on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Oszałamiający wzro
Ponad 2000 policjant