W odpowiedzi na alarmujący wzrost liczby dzieci, stojących w obliczu bezprecedensowych kryzysów humanitarnych na całym świecie, UNICEF ogłosił apel o wsparcie finansowe w wysokości 9,3 miliarda dolarów. Środki te zapewnią finansowanie niezbędnych programów dla ponad 93,7 mln dzieci dotkniętych konfliktami, katastrofami i skutkami kryzysu klimatycznego w 155 krajach. Apel podkreśla pilną potrzebę reagowania na rosnące, złożone problemy, z jakimi borykają się dzieci.
© UNICEF/Joseph
W strefach konfliktów młodzi ludzie doświadczają przemocy i przesiedleń. Codziennie stają w obliczu fizycznego i psychicznego zagrożenia. Ich edukacja zostaje przerwana, tracą dostęp do niezbędnych usług. Trudna sytuacja często wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem wykorzystywania i innych nadużyć względem dzieci. Na domiar złego zmiany klimatu pogarszają skalę i intensywność tych sytuacji. W regionach zmagających się z ich skutkami dzieci ponoszą ciężar wyzwań środowiskowych, bezpośrednio zagrażających ich zdrowiu, ponieważ stają w obliczu niepewności żywnościowej i wodnej, a także ryzyka wystąpienia klęsk i katastrof.
Miliony dzieci nadal cierpią przez sytuacje kryzysowe, które stają się coraz bardziej złożone i rozległe. Coraz bardziej nadwyręża to nasze możliwości reagowania. Dzięki przewidywalnemu elastycznemu finansowaniu UNICEF i partnerzy mogą wspierać dzieci od momentu wystąpienia sytuacji kryzysowej, równocześnie planując działania na przyszłość, aby zabezpieczać i poprawiać warunki ich życia.
Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF
© UNICEF/Joseph
W pierwszej połowie 2023 roku rosnące potrzeby i niewystarczająco elastyczne finansowanie w sytuacjach kryzysowych stanowiło wyzwanie dla pracowników humanitarnych. 50% finansowania zostało przeznaczone na zaledwie 5 sytuacji kryzysowych, dotyczących Afganistanu, Etiopii, Ukrainy i Syryjskiej Republiki Arabskiej oraz potrzeb uchodźców i krajów ich przyjmujących. Z kolei odpowiedź na tragiczne konsekwencje eskalacji działań wojennych w Strefie Gazy pochłonęła już 1,2 miliarda dolarów przez zaledwie trzy miesiące. Istnieje ryzyko przekierowania tam zasobów z innych sytuacji kryzysowych.
W 2024 UNICEF planuje dotrzeć do:
◾ 17,3 mln dzieci ze szczepieniami przeciwko odrze;
◾ 7,6 mln dzieci z leczeniem ciężkiego ostrego niedożywienia;
◾ 19,3 mln dzieci korzystających z formalnej lub nieformalnej edukacji;
◾ 26,7 mln dzieci i ich opiekunów z pomocą psychologiczną i wsparciem psychospołecznym;
◾ 1,8 mln gospodarstw domowych z transferami pomocy socjalnej;
◾ 52,4 mln osób z dostępem do bezpiecznych źródeł wody;
◾ 14,8 mln kobiet, dziewcząt i chłopców z profilaktyką i/lub interwencją zmniejszającą ryzyko przemocy na tle płciowym;
◾ 32,7 mln osób, którym zapewni bezpieczne i łatwo dostępne kanały do zgłaszania przypadków wykorzystywania seksualnego i nadużyć.
Krytycznie niedofinansowane sytuacje kryzysowe obejmują kraje takie jak Sudan, Burkina Faso, Demokratyczna Republika Konga, Mjanma, Haiti, Etiopia, Jemen, Somalia, Sudan Południowy i Bangladesz.
UNICEF wraz z partnerami angażuje się w pełne i zintegrowane działania w odpowiedzi na liczne kryzysy humanitarne wynikające z konfliktów, zmian klimatu i katastrof naturalnych, które dotykają dzieci. Najmłodsi nie powinni przypłacać ich życiem lub zdrowiem ani utratą szansy na lepszą przyszłość. Mają prawo do podstawowych usług, takich jak edukacja, opieka zdrowotna, dostęp do bezpiecznych źródeł wody i zaplecza sanitarnego.
Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF
© UNICEF/Joseph
Więcej o UNICEF Polska:
UNICEF od blisko 80 lat ratuje życie dzieci, broni ich praw i pomaga im wykorzystać potencjał, jaki posiadają. Nigdy się nie poddajemy! Pracujemy w najtrudniejszych miejscach na świecie, aby dotrzeć do najbardziej pokrzywdzonych dzieci. W ponad 190 krajach i terytoriach pracujemy #dlakazdegodziecka, aby budować lepszy świat dla wszystkich. Przed, w trakcie i po kryzysach humanitarnych jesteśmy na miejscu, niosąc ratującą życie pomoc i nadzieję dzieciom i ich rodzinom. Realizujemy nie tylko działania pomocowe, ale także edukacyjne. Wierzymy, że edukacja to jedna z najbardziej skutecznych form zmieniania świata. W Polsce pracujemy ze szkołami i samorządami, aby prawa dziecka były zawsze przestrzegane, a głos młodych ludzi słyszany i respektowany. Jesteśmy apolityczni i bezstronni, ale nigdy nie pozostajemy obojętni, gdy chodzi o obronę praw dzieci i zabezpieczenie ich życia i przyszłości. Więcej informacji na unicef.pl.
UNICEF Polska