Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

W 2022 roku gospodarka rosła – niezależnie od wysokiej inflacji

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Central Statistics Office ustalił wstępnie, że irlandzka gospodarka w roku ubiegłym cały czas się rozwijała i to pomimo wielu trudności, w tym bardzo wysokiej inflacji.

Ta właśnie osiągnęła w 2022 roku najwyższy poziom od 38 lat, a najbardziej zdrożały nośniki energii, nawozy, nabiał oraz metale. Są też dobre informacje, bo uważa się, że wzrost cen w tym roku znacznie wyhamuje, jednak nie będzie to oznaczać, iż ceny zaczną się obniżać, gdyż rosnąć nieco wolniej.

Ze wstępnego opracowania CSO dowiemy się, że ceny gazu do końca listopada ub. roku podniosły się o 89%, energii elektrycznej o 64%, a paliw płynnych 57%. Ceny żywności podniosły się do listopada o 8,9%, natomiast w szczytowym momencie o ponad 9%. W tym zakresie najbardziej zdrożał nabiał, bo o 51%, jaja 25%, ryby i ich przetwory o 21%, chleb o 18%, natomiast warzywa i owoce o 16%.

Jak podkreśla CSO, największy wpływ inflacja miała na gospodarstwa domowe o niskich dochodach, bo w tym przypadku odnotowała wzrost o 10%, a kolejną grupą cierpiącą z powodu inflacyjnych wzrostów byli najemcy.

We wrześniu 2022 roku o 2,6% ceny domów były wyższe od tych z okresu Celtyckiego Tygrysa, a dokładnie z kwietnia 2007 roku.

Jak odnotowuje CSO, w październiku 2022 roku, ceny energii elektrycznej były niższe o 37% od tych z października 2021 roku. Samo spowolnienie wzrostów cen nośników energii, ma być też wskazówką, przynajmniej tak mówią ekonomiści, że dotarliśmy już do inflacyjnego szczytu, więc ceny towarów będą wzrastać, jednak nie będzie się to dziać w takim tempie, jak miało to miejsce w roku ubiegłym. Mówi się też, że o ile nie dotarliśmy jeszcze do szczytu inflacji, to stanie się to w najbliższych kilku tygodni, więc 2023 rok, nie będzie już tym z galopującą inflacją.

Produkt Krajowy Brutto w roku ubiegłym podniósł się o 11,7%, co miało miejsce od stycznia do końca września, a w porównaniu do analogicznego okresu z 2021 roku. Eksport wrósł do rekordowego poziomu 165 miliardów euro, a 62% całości stanowił eksport wyrobów chemicznych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Dominik Lückmann on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version